"En büyük yatırımı demokrasiye yaptık"

  • Giriş : 14.02.2009 / 22:42:00

Egemen Bağış, Türkiye'nin son 7 yılda en büyük yatırımı demokrasiye yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin son 7 yılda en büyük yatırımı demokrasiye yaptığını söyledi.

Yunanistan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dimitris Avramopoulos da, Türkiye'nin AB'ye girmesi durumunda ilk sevinecek ülkenin Yunanistan olacağını belirtti.

Yunanistan merkezli İgia Grubu, Türkiye'de hizmet veren Şafak Hastaneler Grubu ile ortak oldu. İki grubun ortaklık imzası Çırağan Sarayı'nda düzenlenen törenle atıldı. Törene Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Yunanistan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dimitris Avramopoulos da katıldı.

Törende söz alan Egemen Bağış, konuşmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuk bakana selamını ileterek başladı. Yunanlı bakanın Türk-Yunan dostluğunda önemli katkıları bulunduğuna işaret eden Bağış, "Kendisini Atina belediye başkanlığından tanıyoruz. Türk-Yunan ilişkilerinin önemli bir temelini oluşturdu. 10 yıl önce Türkiye-Yunanistan arasında doğalgaz hattı yapılacak, Türk-Yunan havayolları hattı artırılacak, Yunanistan'da evlerdeki beyaz eşyaların bir bölümü Türk üretimi denseydi belki inanan olurdu. Bunların hepsini aynı anda sıralasak zor inanılırdı. Gün gelecek Türkiye Başbakanının kızının nikah şahidi Yunan Başbakanı olacak dense belki kimse inanmazdı. Ama bunların hepsi oldu." dedi.

Türkiye-Yunanistan dostluğunun sadece iki ülke için değil AB'deki 27 ülke için de önemli olduğuna işaret eden Bağış, "Sağlık

yatırımında merhamet ve şefkat vardır. Bu yatırım ilişkilerimizi güçlendirecek. Dünyanın ekonomik krizden şikayet ettiği bir dönemde bu yatırımın yapılmasını kutluyorum." diye konuştu.

Yunanistan'dan Türkiye'nin AB üyeliği için destek vermeye devam etmelerini isteyen Bağış, "AB'de bir çok ülkeden destek sinyali geliyor, sayın Avramopoulos'dan da destek sinyalinin devam etmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

AB'nin Türkiye'de her kesimi birleştiren bir proje olduğunu kaydeden Bağış, bir buçuk İslam dünyasının da gelişmeleri yakından izlediğini vurguladı. Bağış, AB'nin Türkiye'ye vereceği mesajın bir buçuk milyarlık İslam dünyasına vereceği mesaj olacağını kaydetti. Türkiye'nin önemli reformlar gerçekleştirdiğini hatırlatan Bağış, şöyle konuştu; "Başmüzakereci olduğumda Başbakanımız ilk iş olarak anayasal kurum önderleri ve muhalefet liderleri ile görüşme görevini verdi. Görüştüğüm liderler olumlu mesajlar verdi. Türkiye'nin önünü açmak, gerçek demokrasiye kavuşmak için bu reformları gerçekleştiriyoruz. Bu reformları Avrupalıları mutlu etmek için değil kendi insanımız için yapıyoruz. Daha modern hastanelerde tedavi olmaları, daha sağlıklı gıda tüketmeleri için. Son yedi yılda en büyük yatırımı demokrasiye yaptık."

-YUNAN BAKAN: "AB SÜRECİNDE TÜRKİYE'NİN YAŞADIKLARINI BİZ DE YAŞADIK"-

Yunanistan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dimitris Avramopoulos da Türk-Yunan ilişkilerinin önemine ve son

dönemde geliştiğine deyindi. Avramopoulos, "1995'te İstanbul'a ilk geldiğimde sayın Erdoğan belediye başkanıydı. O yıldan itibaren beraber çalıştık, ilişkilerimizi geliştirdik." dedi. Avramopoulos, Türkçe olarak 'merhaba ve günaydın' diyerek, "Aksanım çok iyi değil ama bunu yürekten söylüyorum." diye konuştu.

Vizyon sahibi işadamlarının bir araya gelerek ortaklık yaptıklarını belirten Avramopoulos, "Bu girişim ilişkimizde yeni bir mimari oluşturdu. Bu mimari iki ülke halkının duygularına tercüman oluyor." dedi.

Siyasi açıdan aktif olarak Türkiye'nin AB'ye girmesine destek verdiklerini vurgulayan Avramopoulos, "Türkiye bu konuda çaba gösteriyor. Yunanistan da zamanında bunu yaşadı. AB için gerekli şartları yerine getirmek lazım. Sayın Egemen Bağış'ın bu zor görevde başarılı olacağına inanıyorum. Türkiye, AB'ye girmesi durumunda ilk sevinecek ülke Yunanistan'dır." şeklinde konuştu.

Bu toplantıda bir mesaj vermek istediğini ifade eden Avramopoulos, "Bu çabamız sadece sınırları aşmak için değil. Geçmişteki tüm batıl inanışları da ortadan kaldırmak, geçmişe takılmamak için. Belki Atina'da işadamlarımıza 'bu işe girişmeyin' diyenler olmuştur. Ama vizyon sahibi iş adamları dedim. 'Çocuklarımız için ne yaptınız?' diye sorulduğunda bu ortaklıklar çok önemli olacak." dedi.

Konuşmaların ardından iki grup arasında ortaklık anlaşması imzalandı. İki bakan Türk ve Yunan bayrakları önünde poz verdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*