En centilmen ülke İsveç

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Cinsiyet Ayrımı Endeksi'nde 115 ülkeyi kapsayan bir araştırmaya göre kadın-erkek arasındaki eşitsizliği azaltmada en başarılı ülke İsveç oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İskandinav ülkesini Norveç, Finlandiya ve İzlanda takip etti. Eşitsizliğin en az olduğu ülkeler arasında Filipinler ilk 10'a giren tek Asya ülkesi olurken, ABD 22. sırada yer alabildi. Suudi Arabistan ise bu alanda sonuncu oldu.

Dünya nüfusunun yüzde 90'ını kapsayan araştırmada, kadın-erkek arasındaki "ekonomik katılım ve fırsat eşitliği", "eğitim olanağı", ''sağlık ve yaşam'' ile ''siyasi güç'' alanlarındaki eşitsizliğe bakılırken, mecliste kadın-erkek oranı, kadın bakanların ve kadın devlet başkanlarının erkeklere oranı gibi siyasi alanlarda, eşitsizliği en aza indiren ülke İsveç çıktı. Aynı araştırmaya göre dünyanın her yerinde kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin en az olduğu alanın sağlık olduğu ortaya konuldu.


İsveç'te kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için Stockholm'de 'kadın döven erkeklere yardımcı olup kötü alışkanlıklarından dönmeleri için' "Manscentrum" adı altında bir hizmet başlatılması, ülkenin bu konuda sicilinin iyi çıkmasında etkili oldu. Türklerin yoğunlukla bulunduğu Spånga, Tensta, Rinkeby ve Kista bölgelerinde de bu merkezlerin açılmasına önem verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious