En çevreci araç 2012'de

En çevreci araç 2012'de.10220
  • Giriş : 28.01.2009 / 20:48:00

İngiliz lüks otomobil markası Bentley, otomobillerini 2012 yılına kadar 120 g/km altında CO2 emisyonu yapacak kapasiteye ulaştırarak dünyada bu değişiklikleri gerçekleştiren ilk üretici olmayı hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz lüks otomobil markası Bentley, otomobillerini 2012 yılına kadar 120 g/km altında CO2 emisyonu yapacak kapasiteye ulaştırarak dünyada bu değişiklikleri gerçekleştiren ilk üretici olmayı hedefliyor.

Bentley, bu kapsamda Cenevre Otomobil Fuarı'nda bioyakıtla çalışan bir modelini sergileyecek.

Bentley Motors yeni 3 aşamalı çevre stratejisine göre araçların performansı korunarak düşük emisyon ve gelişmiş enerji tasarrufu sağlayacak. Bu çerçevede hedef 2012 yılına kadar 120 g/km altında CO2 emisyonu sağlamak. Hedef gerçekleştiğinde Bentley kendi sektöründe ve ayrıca dünyada bu değişiklikleri yapan ilk üretici olacak.

Bentley Motors'un çevre stratejisi verimliliğin artırılması, yeni güç aktarma mekanizması ve yenilenebilir yakıt temeline dayalı olarak geliştirildi. Yapılan açıklamada, 2012 yılına kadar, ortalama araç emisyonlarının en az yüzde 15 azaltılacağı; yakıt ekonomisinde yüzde 40 iyileşme sağlanacağı ve tüm Bentley modellerinin esnek-yakıt (Flex-fuel) motorları ile donatılacağı bilgisine yer verildi. Ayrıca yenilenebilir yakıt kullanan ilk araçların da bir yıl içerisinde piyasaya sürüleceği kaydedildi.

Yakıt tasarruflu ve yüksek performanslı motorlar
Yeni stratejiye ilişkin olarak Bentley Motors Başkan ve CEO'su Franz-Josef Paefgen, “Bu Bentley'in tarihinde büyük bir adım. Dünya çapındaki müşterilerimizin yakıt tasarruflu ve yüksel performanslı motorları üretmemiz yönündeki beklentileri yanıtlamaktadır. Biz yenilenebilen yakıtlarla çalışabilen her motorumuzla modellerimizin tümünde emisyonları azaltarak ve yakıt verimliliğini artırarak kendi sanayi sektöründe bir temel ölçüt oluşturacağız” dedi. Dr. Paefgen ayrıca şunları ekledi:
“Bentley kısa vadeli tedbirlerin global sorunların çözülmesi için uygun yanıtlar olduklarına inanmamaktadır ve kendi stratejisini uzun vadeli vizyona dayandırmaktadır” dedi.

Karbondioksit emisyonu yüzde 15 azalacak
Verimliliğin artırılması ilk önce 8 ve 12 silindirli arabalarda gelişmiş motor yönetimi, yeni ve gelişmiş aktarma sistemi, sürüş hatları gibi yenilikçi teknolojilerin uygulanması ve ağırlığın azaltılması ile elde edilecek. Markanın bütün yeni modellerinde çevreye karşı sorumluluğunun bir parçası olarak 2012 yılına kadar CO2 emisyonunu en az yüzde 15 azaltılması hedefleniyor.

İkinci olarak 2012 yılına dek yeni bir güç aktarma mekanizması üretilecek ve bu sistem mevcut performans seviyelerini korurken, yakıt tüketiminde yüzde 40 azalma sağlayacak.

Üçüncü olarak da tüm modellerin motorları 2012 yılına kadar biyoyakıta uyumlu hale getirilecek ve bunun ilk ürünlerini bir sonraki sene piyasaya sürülecek.

Özellikle ikinci nesil bioyakıtların güçlü bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Dr. Paefgen, "Bu yakıtlar net yüzde 90'a varan oranlarda CO2 azalmasına yol açabilir” dedi.

İkinci nesil bioyakıtların önemli yararları var:

� Bioyakıtlar toplam CO2 emisyonunu büyük ölçüde azaltır
� Temel hammaddeleri gıdalardan ayrı olduğundan gıda konusunda bir sıkıntıya yol aşmaz
� Biokütle atığının yakıt kullanımı için gereken yer miktarı minimum seviyededir
� Bu yakıtlar tahıl bazlı ilk nesil bioyakıtlara göre çok daha fazla performans sağlar


Dr. Paefgen konuyla ilgili son olarak şunları söyledi:
“Biz motorlarımızı erken aşamada bu yakıtlar için hazırlayarak, arz ve piyasa geliştikçe bu ileri teknoloji ürünlerinin daha çok benimseneceğine inanıyoruz. Genel olarak, duyurusunu yaptığımız tedbirler Bentley'in tüm filosunu 2012 yılına dek 120 g/km altında CO2 üretecek şekilde geliştirilecektir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*