En çok böbrekten çekiyoruz

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Türkiye'de en yaygın sağlık problemlerinin başında böbrek taşları geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İdrarda ki kristallerin birikmesiyle oluşan böbrek taşarının dikkat edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği vurgulanıyor.
Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü resmi internet sitesi verilerine göre, kesin olarak nedeninin bilinmemesine rağmen, beslenme alışkanlıkları, az sıvı alımı, genetik faktörler, bazı ilaçlar, sıcak iklimlerde yaşamak ve hastalıklardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Böbrek taşlarının idrarda çözülemeyen ve atılamayan kristallerin bir araya gelmesiyle oluştuğunun altı çizilirken, taşın idrar akışını tıkaması ve hareket etmesi durumunda Ağrı , kanama ve enfeksiyonlara sebep olduğu kaydediliyor.

Böbrek taşlarının her insanda oluşma riskinin bulunmasına rağmen, 30'lu yaşların daha tehlikeli ve erkeklerin kadınlara göre 3 kat fazla risk altında bulunduğu belirtiliyor.

Yapılan tedavilerde esas amacın taşların yeniden oluşumunu engelemek veya geciktirmek olduğu kaydediliyor. Üriner sistem taşlarının çoğunun kendiliğinden düşme eğiliminde olduğunun üzerinde durulurken, böbrekten mesaneye geçişlerde şiddetli ağrılar verebiliyor. Böbrek taşlarının safra kesesi taşlarıyla ilgisinin olmadığına vurgu yapılan açıklamada, bunların bazı durumlarda kanamalarada sebep olabileceği belirtiliyor.

Böbrek taşlarında en sık görülen belirtinin Ağrı olduğu vurgulanan sitede, taşın hareket etmesi ve üriner sistemin tıkanmasıyla artacağı üzerinde duruluyor. Böbrek taşlarının çeşitli kimyasal kombinasyonlardan olabileceği gibi, en sık görülenin ise kalsiyum taşları olduğu vurgulanıyor.

Bu rahatsızlığın dikkat edilmediği takdirde, ağrılara neden olabileceğinin yanısıra, üriner sistemde enfeksiyon kaynağı olacağı belirtiliyor. Ayrıca çoğunluğu kendiliğinden düşme eğiliminde olan taşların büyüklüğünde etkili olduğu vurgulanıyor.

Bunun yanında ilaç tedavisininde sıkça kullanıldığı anlatılırken, bazılarına ise müdahale gerektiği kaydediliyor. Diğer yandan vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırmanın sık kulanılan yöntemlerden olduğu hatırlatılıyor. Bütün bunlardan sonra taşlarda düşme olmuyorsa önceleri kullanılan açık cerrahi yönteminin yerini günümüzde minimal invaziv diye adlandırılan yeni girişimler almış durumda.

Tekrarlayıcı böbrek taşı olanlarda bazı tavsiyelere uyularak, taşın yeniden oluşumu engelenip veya geciktirilebildiği üzerinde duruluyor. Bunun içinde günlük 2 litre sıvı tüketimi, hayvansal protein ve tuz tüketimini alzaltmanın yanısıra, dotorların verdiği diyete uyulmasının önleyici olabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious