En çok hız limiti merak konusu

En çok hız limiti merak konusu.17274
  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Vatandaş, polise en çok hız limitini soruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyetin verilerine göre, vatandaş en çok yerleşim yeri ve dışında devlet ve il yollarındaki hız limitiyle internet kafelere giriş yaşının kaç olduğunu soruyor.

Emniyet yetkilileri, vatandaşlardan gelen 'Şehir içi ve şehir dışında hız limiti nedir?' sorusuna 'Yerleşim yeri dışında devlet ile il yollarında 90 km/s, otoyollarda 120 km/s ve yerleşim yerinde 50 km/s.' olduğunu bildirdi. Yetkililer, araç türüne göre de hız limitinin değiştiğini açıkladı.

'Başka bir ilden aldığım sürücü belgesini kaybettim. Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden yenisini alabilir miyim?'

Emniyete sıklıkla yöneltilen başka bir soru da ehliyet değişikliği ile ilgili. Polis, bu konuya da açıklık getirerek; "1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı sureti ile birlikte müracaatta bulunabileceğiniz en yakın trafik tescil biriminden sürücü belgesini alabilirsiniz. Almak istediğiniz birim, işlemler sırasında sürücü belgesini ilk aldığınız Trafik birimiyle irtibata geçerek sürücü belgesi bilgilerini doğrulamaktadır." diyor.

Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte veliler, polise, internet kafelere giriş yaşını da sormayı ihmal etmiyor. İnternet kafeler için yaş sınırının 12 olduğunu, bu yaştan küçüklerin ise yanında ailesi olması ya da ailesinin izin verdiğine dair bir belge ile internet kafeleri kullanabileceğini belirten Emniyet yetkilileri velileri uyarıyor: "İnternet kafelerde şiddet içeren oyun oynamak, pornografik yada devlet güvenliğini tehdit edebilecek sitelere girmek yasaktır. Çocuğunuz internet kullanımını denetlemeyi ihmal etmeyin, tanımadığı kişilere adres veya aile bilgilerini vermemelerine dikkat etmelisiniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious