En çok ihlal edilen kural kırmızı ışık

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Trafik suçlarında kırmızı ışık ihlalinin ilk sırada yer aldığını bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trafikte karşılaşılan problemlerin ele alındığı toplantıya Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Oğuz, İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Denizli Şube Başkanı Gökhan Uysal, birim amirleri ve çok sayıda fahri müfettiş katıldı. Emniyet Müdürlüğü seminer salonundaki toplantıda bir brifing veren Sezer, trafik müfettişlerinden kurallara uymayan sürücülere göz yummamalarını istedi. Sezer, sürücülerin kırmızı ışıkta beklemeyi sevmediğini ifade ederek, "Kırmızı ışıkta sadece 1 dakika beklemek sürücüye hiçbir şey kaybettirmez. Şehiriçinde maddi hasarlı ve hafif yaralanmalı trafik kazalarının büyük bölümü ışık ihlalinden kaynaklanıyor." dedi.

2005 yılının ilk beş ayında fahri trafik müfettişlerinin 771 suç tutanağı tanzim ettiğini belirten Sezer, bu yılın ilk beş ayında ise tutulan tutanak sayısı bin 6'yı bulduğunu ifade ederek hedefin yüzde 97'sine ulaşıldığını vurguladı. Bu yılın ilk beş ayında alkollü araç kullanma oranında büyük artış yaşandığına dikkat çeken Sezer, "Geçtiğimiz yıl alkollü araç kullanmaktan dolayı 199 sürücü adli makamlara sevk edilirken, 2006 yılının ilk beş ayında bu rakam bin 8'e çıktı. Yaptığımız tüm denetim ve kontrollere rağmen maalesef sürücülerimiz alkollü araç kullanmaktan vazgeçmiyor." şeklinde konuştu.

Geçen yılın ilk beş ayında alkollü, aşırı hız ve yüksek sesle müzik dinleyen 15 bin 658 sürücüye 981. 658 YTL para cezası uyguladıklarını söyleyen Sezer, bu yılın ilk beş ayında ise aynı ihlallerden 24 bin 255 sürücüye 1 milyon 497 bin 854 YTL para cezası kesildiğini açıkladı.

Para cezalarında geçen yıla göre yüzde 53 oranında bir artış olduğunu anlatan Sezer, özellikle alkollü araç kullanma oranlarında geçtiğimiz yıla göre büyük bir artış yaşandığını geçen yıl alkollü araç kullandıkları gerekçesiyle 771 kişi adli makamlara sevk edilirken bu yıl sayının bin 8'e çıktığını bildirdi. Hat minibüs şoförlerinin belediye tarafından belirlenen duraklar dışında yolcu indirip-bindirmelerine izin vermeyecekleri konusunda uyarılarda bulunan Sezer, kapasitesinin üstünde yolcu alan sürücülere de göz yumulmaması gerektiğini söyledi.

Müdür Sezer, Fahri Trafik müfettişlerinin ceza tanzim tutanaklarını teslimde yaşadıkları sıkıntıların farkında olduklarını da belirterek, "Müfettişlerimizin tanzim ettikleri ceza tutanaklarını mail yoluyla göndermeleri için Emniyet Genel Müdürlüğümüz tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor. Öncelikle bunun alt yapısı hazırlanmalı. Kısa bir süre sonra Fahri Trafik Müfettişlerimiz ceza tutanaklarını mailden gönderebilecekler" ifadelerini kullandı.

Fahri Trafik Müfettişleri Denizli Şube Başkanı Gökhan Uysal, Fahri Trafik Müfettişliği yapacaklarda yaş sınırının 35'e indirilmesini ve bir yıl içerisinde görev yapmayan ve ceza tutanağı tanzim etmeyen Fahri müfettişlerin görevlerinin iptal edilmesini istedi. Uysal, ayrıca Müfettişlere resmi kimlik verilmesini gerektiğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious