En değerli futbolculara sahip ülkeler!

En değerli futbolculara sahip ülkeler!.7953
  • Giriş : 21.08.2008 / 10:26:00
  • Güncelleme : 21.08.2008 / 10:26:08

Futbolcu değerlerine göre, Avrupa ligleri arasında, Türkiye Süper Ligi 6. sırada.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

26 ülke arasında yapılan sıralamaya göre İngiltere Premier Ligi 2.8 milyar Euro'luk değeriyle 1'inci sıraya oturdu.

18 takımın şampiyonluk için mücadele edeceği Türkiye Süper Ligi cumartesi günü başlıyor. 18 takımın yarışacağı ligde 556 futbolcunun değeri ise 730 milyon Euro'ya ulaştı. Oyuncu değerleriyle Avrupa'nın önde gelen liglerini de geride bırakan Türkiye Süper Ligi, Avrupa'nın en değerli 6'ıncı ligi oldu. Transfermarkt tarafından yapılan değerlendirmeye göre, 2.8 milyar Euro'luk değeriyle İngiltere Premier Ligi'nin birinci sıraya yerleştiği sıralamada, İspanya ikinci, İtalya üçüncü, Almanya dördüncü, Fransa ise beşinci sırada yer aldı.

26 Avrupa ülkesi arasında en değerli futbolcuların yer aldığı 6'ıncı lig olan Türkiye Süper Ligi, Portekiz ve Hollanda gibi ligleri de geride bıraktı. 476 futbolcusu bulunan Hollanda liginin değeri 580 milyon Euro'da kalırken, 493 milyon Euro değere sahip 426 futbolculu Portekiz ligi ise 9'uncu sırada kaldı. Bu iki ülkeyi son yıllarda yaptığı transferlerle dikkat çeken Rusya ligide geride bıraktı. 596 milyon Euro'luk futbolcusu bulanan 16 takımın yer aldı Rusya Ligi Türkiye'nin ardından 7'inci sırada yer aldı.

En değerlisi Galatasaray

563 futbolcusu bulunan 20 takımın mücadele ettiği İngiltere Premier Ligi'nin değeri ise toplam 2.8 milyar Euro'ya ulaştı. 2.4 milyar Euro değerindeki İspanya liginin ikinci olduğu sıralamada Yunanistan, Ukrayna ve Belçika ligleri de dikkat çekiyor. 26 ülke arasında 29 milyon Euro'luk değeriyle Finlandiya son sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye Süper Ligi'nde en değerli oyunculara sahip olan Fenerbahçe bu yıl ikinci sıraya geriledi. Fernando Meira ve Harry Kewell gibi önemli yabancı oyuncuları kadrosuna katan Galatasaray Arda Turan'ın da değerinin 15 milyon Euro'ya yükselmesiyle liderlik koltuğuna oturdu. 111 milyon Euro değere ulaşan Galatasaray'ı, Fenerbahçe 105 milyon Euro'luk futbolcu değeriyle takip ediyor. Beşiktaş'ın futbolcu değerlerinin toplamı ise 77 milyon Euro'ya yaklaşıyor. Trabzonspor'un futbolcu değerleri ise 53 milyon Euro.

En fazla futbolcu İtalya Seri A'da

AVRUPA ülkeleri arasında en fazla futbolcusu bulunan lig ise İtalya Seri A oluyor. Toplam 584 futbolcusu bulunan bu ligin değeri 2.2 milyar Euro'yu geçiyor. 20 takımın mücadele ettiği İtalya'da futbolcu değerleri de hızla artıyor. Türkiye Süper Ligi'nde ise 555 futbolcu mücadele ediyor. En az futbolcuya sahip olan lig ise Bulgaristan ligi. Bu ligde toplam 201 futbolcu mücadele ediyor. Lider İtalya'yı ise 582 futbolcuya sahip Fransa Ligi izliyor. 1.3 milyar Euro değerindeki Fransa Ligi'nde 20 takım mücadele veriyor.

3 ülkenin liginde 30 takım mücadele ediyor

AVRUPA liglerinde yarışan takım sayıları da her ülkede değişiyor. Avrupa'daki liglerde en fazla 20, en az 10 takım bulunurken Türkiye'de 18 takım mücadele ediyor. İngiltere, İspanya, İtalya ve Fransa'daki Futbol liglerinde 20'şer takım bulunurken, İsviçre, Avusturya ve Slovenya liglerinde 10'ar takım bulunuyor. Rusya, Portekiz, Ukrayna, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya liglerinde 16'şar takım mücadele veriyor. Liglerde mücadele veren takım sayıları azaldıkça futbolcu sayıları da düşüyor. Buna paralel olarak liglerin değeri de yükselmiyor.

En değerli takım Chelsea

AVRUPA'nın en değerli takımlarının başında ise İngiliz kulübü Chelsea geliyor. Chelsea 418 milyon Euro'luk değeri ile dikkat çekiyor. İngiliz temsilcisini 399 milyon Euro'luk değeri ile İspanyolların dünyaca ünlü kulübü Real Madrid takip ediyor. En değerli kulüpler sıralamasında 3'üncü sırada ise yine bir İspanyol takımı ön plana çıkıyor. 3'üncülük koltuğuna oturan Barcelonalı futbolcuların değeri 390 milyon Euro.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*