En değerli hediye eşlere gidiyor

En değerli hediye eşlere gidiyor.12689
  • Giriş : 13.12.2007 / 14:18:00

Deloitte Türkiye'nin anket sonuçlarına göre, Türk tüketicilerinin yüzde 40 ile en büyük bölümü, en değerli hediyelerini eşlerine alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankete cevap verenlerin yüzde 14'ü, kime en değerli hediyeyi alacağını bilmediğini söylerken, kendilerini şımartmayı seven ve en pahalı hediyeyi kendisine alacağını ifade edenlerin oranı, Avrupa ortalamasının iki katında, yani yüzde 14 civarında bulunuyor.

Tüketicilerin yüzde 77'si harcamalarının önemli bir kısmını Kurban Bayramına ayırırken, yüzde 19'u yılbaşı kutlamalarına daha çok para harcıyor. Ankete verilen yanıtlar, en çok alınan hediyelerin isteklerle uyum içinde olmadığını gösteriyor.

Bu çerçevede en çok cep telefonu veya seyahat çeki bekleyen Türk kadınlarına en çok gelen hediyeler kitap veya giyecek oluyor. Türkiye'de her 10 aileden 7'si, çocuklarının nasıl bir hediye istediğini bildiğini düşünüyor ve aileler 12 yaş altı erkek çocuklara Actionman, Spiderman gibi aksiyon figürleri ile oyun setleri, kız çocuklara ise Barbie bebekler alırken, Türk gençlerinin tercihlerinde MP3 çalarlar, cep telefonu ve giyecek ilk üç sırayı alıyor. Anketin sonuçlarına göre, hediye alırken Türkler için birinci seçim kriteri olarak fiyat öne çıkıyor.

Her 4 Türk tüketiciden 3'ü, alışverişlerinde, puan kartlarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Anket sonuçlarına göre, alışveriş yapmak için interneti kullananların oranı yüzde 31'e ulaşıyor. Ancak internet, alışveriş yapılan mağazalar arasında 7. sırada yer alıyor. Tüm tüketicilerin yüzde 70'i, interneti alış-veriş yapmadan önce fiyat ve ürün araştırması yapmak için kullanırken, internet üzerinden en çok kitap, parfüm ve cep telefonu satın alınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious