En doğru iletişim dinlemek

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi'nin eğitim seminerlerinde öğrencilere 'İletişim çatışmaları ve empati' dersi verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediyesi'nin öğrencilerin hayatta verecekleri en zor kararlardan biri olan meslek seçiminde yardımcı olmak amacıyla her hafta Üftade Gösteri Salonu'nda düzenlediği eğitimler kapsamında gerçekleştirilen seminerde Psikolojik Danışman ve aynı zamanda Uzman Rehber Öğretmen Mehmet Akif Şahin, en doğru iletişimin karşımızdaki insanı önyargısız bir şekilde dinlemek olduğunu belirtti.

Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi, Demirtaşpaşa İlköğretim Okulu, Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi ve Yıldırım İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin katıldığı seminerde, psikolojik danışman ve aynı zamanda Uzman Rehber Öğretmen Mehmet Akif Şahin, anlaşmazlıkların, kavgaların ve savaşların pek çoğunun iletişim bozukluğu ve karşıdaki insanı dinlememekten çıktığını söyledi. Barış içinde yaşamak için iletişimin doğru bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Şahin, "Teknoloji her geçen gün ilerliyor. İletişim çok daha kolaylaşıyor, ama zorlaşan karşıdaki insana dinlememek. Önyargılar bizi her zaman zor durumda bırakır. İletişimde bakış açısı ve dinleme becerisi çok önemlidir. Bunu başaran kişi ya da topluluklar iş ve özel hayatlarında daha başarılı oluyorlar" dedi.

Yetişkinlerin en büyük hatasının her şeye karışmak olduğunu kaydeden Mehmet Akif Şahin, "Çocuklarımızın büyüdüğü her dönemde ona karışıyoruz. Merdivenden çıkarken, yemek yerken, okula giderken, hangi üniversiteye gideceğine ve hangi eğitimi alacağına kadar karışıyoruz. Bu doğru değil, çocuklarımızın geleceğine o hayatı yaşayacak olan kendileri yön vermelidir. Aksi taktirde çocuklarımızın yaşamında tamiri mümkün olmayan izler ve yanlışlıklar bırakabiliriz" diye konuştu. Bir insanı anlamaya çalışma çabasına empati dendiğini hatırlatan Şahin, "İş yerinde veya sokakta tanıştığınız bir insan ile empati kurabilirsiniz, ama sempati kurmak çok farklıdır. Sempati ve empatiyi birbirine karıştırmamaya dikkat edin" şeklinde öğrencilere öğütlerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious