En düşük üniversite harcı 58 YTL

En düşük üniversite harcı 58 YTL.10542
  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin 2006-2007 öğretim yılında ödemesi gereken katkı payları belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öğrenci katkı payları tıp fakültesinde 483, devlet konservatuvarında 481, mühendislik fakültesinde 317, hukuk fakültesinde 256, fen ve iletişim fakültelerinde 232 YTL olarak belirlendi. En düşük katkı payını ise 58 YTL ile Açıköğretim Fakültesi öğrencileri ödeyecek.

‘2006-2007 öğretim yılında yükseköğretim kurumlarında cari hizmet maliyetlerine öğrenci katkısı olarak alınacak katkı payları ile ikinci öğretim ücretlerinin tespitine dair esaslar’a ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, öğrenci katkı payını süresi içinde ödemeyen öğrencilerin kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek. Öğrenci tarafından ödenecek katkı payının bir kısmı veya tamamı normal öğretim süresi kadar süre ile Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca kredi olarak verilebilecek. Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek. Karara göre, üniversite yönetim kurulu, belirlenen öğrenci katkı paylarını üniversitelerin özellikleri, öğrenim dallarının nitelikleri ve süreleri göz önünde tutularak 20 oranına kadar artırabilecek. Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatlarını kaybedenlerin çocuklarından öğrenci katkı payı alınmaması uygulaması sürecek. İkinci öğretim öğrencilerinin öğrenim ücretleri iki eşit taksitte ödenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious