En ekonomik yakıt doğalgaz

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Eylül ayında da doğalgaz, ısınma, sıcak su ve mutfak kullanımında kömür ve LPG ikilisine oranla daha ekonomik olmayı sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

100 metrekarelik bir evde doğalgaz kullanarak, kömürden yüzde 46.03, LPG'den ise yüzde 69.52 daha az ödeyerek ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacını karşılamak mümkün.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Eylül ayında BOTAŞ'ın konutlar için doğalgaz satış fiyatların yüzde 0.57 düşüşle 0.467974 YTL olacağını açıkladı. Bu açıklama sonrasında ısınma, sıcak su ve mutfakta doğalgaz kullanan 100 m2'lik bir konut sahibinin yıllık ortalama doğalgaz gideri, ısınma için kömür, sıcak su ve mutfak için LPG kullanan aynı büyüklükteki konut sahibinin yıllık kömür ve LPG giderinden yüzde 46.03 daha düşük oluyor.

Son aylarda döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ve petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak doğalgaz ithalat maliyetlerinin yükselmesi sonucunda kamuoyunda kömürünün doğalgazdan daha ucuz bir yakıt haline geldiği algısı oluşmaya başladığını söyleyen Bursagaz Genel Müdürü Ertuğrul Altın, "Oysa enerjiye sadece birim kalori/YTL olarak bakmak çok yanlış. Konutlarda sadece ısınmak için değil yemek pişirmek ve sıcak su ihtiyacı için de enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Kömür ile ısınan bir evde yemek pişirmek ve sıcak su elde etmek için genelde LPG tüpler kullanılıyor. Tüm bu enerji maliyetleri toplandığında, kömür ve LPG kullanan bir ev sahibi, aynı büyüklükteki evde doğalgaz kullanan bir ev sahibinin ödediğinde yüzde 85.29 daha fazla yakıt parası ödüyor" dedi.

Altın, evlerinde doğalgaz kullananların, ihtiyaçlarını kömür ve LPG tüp kullanarak giderenlere göre 674 YTL daha az yakıt parası ödediklerini kaydetti. Herkesi doğalgaz kullanmaya davet eden Altın, doğalgazın ekonomik olmasının yanı sıra kömür gibi çevreyi kirletmediğini, taşıma ve depolama sorunu yaşanmadığını ve çok daha konforlu bir yakıt olduğunu vurguladı.

Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (DOSİDER) verilerine göre, 100 metrekarelik bir alana sahip sobalı konutta ısınma ihtiyacında kömür, mutfak ve sıcak su ihtiyacının giderilmesinde de LPG tüp kullanılırsa yıllık bin 464 YTL harcanıyor. Tüm ısınma, sıcak su ve mutfak ihtiyaçlarında LPG kullanılması halinde ise yıllık maliyet 2 bin 592 YTL oluyor. Bu maliyet doğalgaz kullanılması halinde kömüre oranla yüzde 46.03 düşerek 790,08 YTL'ye geriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious