En eski Türk heykeli bulundu

En eski Türk heykeli bulundu.10893
  • Giriş : 25.09.2008 / 11:38:00

Moğol bilim adamları, Bilge Kağan’ın dev boyuttaki heykelini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Orhun Anıtları'nın bulunduğu bölgedeki bir kurganda kazı çalışmalarını sürdüren Moğol bilim adamları, Bilge Kağan'ın heykelini bulduklarını öne sürüyor. Moğolistan Milli Üniversitesi Arkeoloji-Antropoloji Bölümü'nden 30 kişinin katıldığı aramalarda 3'de profesör bulunuyor. Prof. Dr. Bor Cugder, Orhun Irmağı yakınlarındaki Bilge Kağan ve Kül Tigin anıtlarının batısında, anıtlara yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki bir kurganda kazı çalışmalarını sürdürdükleri anlattı.

PARÇALAR BİRLEŞTİRİLDİ

Prof. Dr. Bor Cugder, Şevit kurganında süren çalışmalar sırasında 3 parçadan oluşan heykeli bulduklarını belirtip, 'Parçaları da birleştirince, heykelin Bilge Kağan'ın heykeli olduğu sonucuna vardık'' dedi. Prof. Dr. Cugder, heykelin Bilge Kağan'a ait olduğu sonucuna varmamızın bir başka sebebi de heykelde şapka olmamasıdır'' dedi.

BİLGE KAĞAN KİM?

Bilge Kağan, 683 yılında doğdu. Babası, Göktürk Devleti'ni yeniden kuran İlteriş Kutlug Kağan, annesi İlbilge Hatun'dur. 32 yaşında Göktürkler'in başına geçti. Devletin yönetimine alan Bilge Kağan, önce iyi bir yönetim oluşturmayı hedefledi. Kağanlığı döneminde Göktürk Devleti sınırları en geniş şekline ulaştı. Bilge Kağan 25 Kasım 734'te öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*