En fazla parayı İstanbul harcıyor

En fazla parayı İstanbul harcıyor.11499
  • Giriş : 02.04.2009 / 12:15:00

Türkiye'de geçen yıl en fazla, İstanbul'da tüketim harcaması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Satınalma Gücü Paritesini" yayımladı.

Buna göre, Türkiye'de geçen yıl en fazla tüketim harcaması yapılan üç bölge sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara olarak belirlenirken, en az tüketim harcamasını, "Siirt, Batman, Mardin ve Şırnak"ı içeren bölge yaptı.

Bültene göre, Satınalma Gücü Paritesi yöntemi kullanılarak elde edilen, "Tüketim Mal ve Hizmetleri" ve ana gruplarına ilişkin 2008 yılı bölgesel fiyat düzeyi endeksleri veriliyor. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 2?ye göre hesaplanmış olan endeksler Türkiye?nin çeşitli bölgelerinde TL?nin satın alma gücündeki farklılıkları yansıtıyor.

Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi değerlerinin, Türkiye ortalaması 100 olacak şekilde dönüştürülmesiyle elde edilen endeksler, Türkiye genelinde 100 lira karşılığı satın alınan belirli bir mal ve hizmet sepetinin 26 bölgede lira cinsinden satış tutarlarının göstergesi.

2008 yılı hesaplarına göre, "Tüketim Mal ve Hizmetleri" grubunda İstanbul 114.2 ile en yüksek, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak ise 93. ile en düşük fiyat düzeyine sahip bölge oldu. Bu sonuçlara göre, İstanbul bölgesinde, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak bölgesinin yüzde 22 üzerinde, Türkiye ortalamasınında yüzde 14.2 üzerinde tüketim harcaması yapıldı.

26 bölge içinde 100 olan Türkiye ortalamasını geçen 11 bölge bulunurken, 15 bölge de ortalamanın altında kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*