En fazla 'pil' toplayana ödül var

En fazla 'pil' toplayana ödül var.29788
  • Giriş : 05.06.2009 / 11:26:00

Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde pil toplama kampanyası başlatıldı. En çok pil toplayanlara süpriz ödüller verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Selçuk Belediyesi tarafından, atık pil toplama kampanyası düzenlendi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında çevre bilincini geliştirmek ve atık pillerin doğaya zarar vermeden toplanıp bertaraf edilmesi amacıyla 6 ile 25 Haziran arasında en çok toplayan kişi veya ekiplerden ilk beşe girenlere sürpriz ödüller verecek.

Yarışmaya ferdî veya ekip olarak katılabilineceğini belirten Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Öznur Çalıkuşu, "Katılımcılar, 25 Haziran saat 17.00'ye kadar toplayabildikleri atık pilleri müdürlüğümüze teslim edecek. En fazla sayıda pil toplayan kişi veya ekibe, sürpriz armağanlar vereceğiz. Bu yarışma sonucu elde ettiğimiz atık pillerin de doğaya zarar vermeyecek biçimde depolanmasını sağlayacağız. Diğer bir amacımız da pil kullanımının zararlarını anlatarak mümkün olduğunca azaltmaktır." dedi.

Endüstriyel katı atık olan piller evlerde, iş yerlerinde ve sanayide önemli miktarda kullanılıyor. Son yıllarda artan pil kullanımı, insan sağlığı ve çevre için büyük tehlike oluşturuyor. Dolayısıyla kullanılmış pillerin ayrı toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi gerekiyor. Katı atık depolama sahalarında zamanla bozulup, içlerindeki cıva, kadmiyum ve kurşun gibi tehlikeli ve zararlı maddeler serbest hale geçiyor. Bunlar su ve toprağı kirletiyor, içme suyu ve gıda zinciriyle insan vücuduna girerek ciddi tehlikeler oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*