En güçlü kadınlar listesinde 2 Türk

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

DÜNYANIN en saygın iş ve yönetim dergilerinden Forbes, ‘dünyanın en güçlü 100 kadını’nı seçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyanın en güçlü kadını olurken, yüz kişilik listede, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı 65, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İmre Barmanbek de 100’üncü sırada yeraldı.
Forbes’un ’kadınların kamuoyu önünde ne derece göründüğüne ve ekonomi üzerindeki etkilerine bakarak hazırlandığı’ geleneksel listede bu yıl, Almanya Başbakanı Angela Merkel birinci sıraya otururken, geçen yıl ki listede birinci olan ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, ikinci sıraya düştü. Merkel ve Rice’ı, ilk on içinde sırasıyla Çin Başbakan Yardımcısı Wu Yi, Pepsi’nin Hintli kadın CEO’su Indra Nooyi, Xerox’un Dünya Başkanı Anne Mulcahy, Citigroup’un CFO’su Sallie Krawcheck, Archer Daniels Midland (ADM) Yönetim Kurulu Başkanı Patricia Woertz, Fransız nükleer devi Areva’nın CEO’su Anne Lauvergeon, Sara Lee’nin Yönetim Kurulu Başkanı Brenda Barnes, Morgan Stanley Eşbaşkanı Zoe Cruz izledi.
Türkiye’den Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın 65, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İmre Barmanbek’in de 100. sıradan girdiği dünyanın en güçlü kadınları listesinde, televizyon dünyasının önde gelen ismi ve Harpo’nun Başkanı OPrah Winfrey 14, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachalet 17, Demokrat Parti New York Senatörü Hillary Rodham Clinton 18, Yeni Zellanda Başbakanı Helen Clark 20, İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett 29, Bangladeş Başbakanı Khaleda Zia da 33’üncü sırada yeraldı.
Forbes’a göre dünyanın en güçlü 10 kadını şöyle:

1- Angela Merkel - Almanya Başbakanı.
2- Condoleezza Rice - ABD Dışişleri Bakanı.
3- Wu Yi - Çin Başbakan Yardımcısı.
4- Indra Nooyi - Pepsi CEO’su.
5- Anne Mulcahy - Xerox Başkanı.
6 - Sallie Krawcheck - Citigroup CFO’su.
7- Patricia Woertz - Archer Daniels Midland Yönetim Kurulu Başkanı.
8- Anne Lauvergeon - Areva Başkanı.
9- Brenda Barnes - Sara Lee Yönetim Kurulu Başkanı.
10- Zoe Cruz - Morgan Stanley Eşbaşkanı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious