En güvenilir kurum hükümet

En güvenilir kurum hükümet .9349
  • Giriş : 12.07.2007 / 10:09:00

Eurobarometre'nin Türkiye anketi: Hükümete olan güven yüzde 8 arttı.. Türk halkının yüzde 71'i hükümete güveniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB'nin kamuoyu araştırmaları kurumu Eurobarometre, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimi ve Genelkurmay bildirisi tartışmalarının yapıldığı, 10 Nisan - 10 Mayıs döneminde 'Ulusal Rapor Türkiye' başlıklı bir araştırma yaptı.

Araştırmanın sonuçlarını, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Martin Dawson ve Raporun Ulusal Editörü Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Çarkoğlu Ankara'daki AB Bilgi Merkezi'nde açıkladı. Buna göre, Türk halkının yüzde 71'i hükümete güveniyor.

Bu oran, 2006 sonbaharında yapılan araştırmada yüzde 63 çıkmıştı. Hükümete güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 25'te kaldı. Bu oran, önceki araştırmada yüzde 33 düzeyinde bulunuyordu.

Ankette, Türk halkının AB'ye olan desteğinin yüzde 52 olması AB çevrelerinde memnuniyet yarattı. AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği Müsteşarı Martin Dawson, geçen sene bu desteğin yüzde 54 olduğunu hatırlatarak, destek oranında dikkat çekici bir düşüş gözlemlenmediğini söyledi. Dawson, "Bazı sıkıntılar ve zorluklar olsa da AB'ye güçlü bir destek var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious