En güvenli araçlar hangileri?

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

ABD'de en güvenli araçlar listesi açıklandı. Listede hiçbir Amerikan arabası yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Listede yer alan toplam 13 otomobil ve spor aracın güvenlik için gerekli görülen bir denge sistemine sahip oldukları belirtildi.

"Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü" tarafından güvenlik için gerekli hale getirilen sistem, tehlike anında araçların dengede kalmasını sağlıyor. Sürücünün aracın kontrolünü kaybedebileceği anı hissederek otomatik olarak frene basan elektronik denge kontrol sistemi, dengeli hale getirdiği aracın şeritten çıkmasını engelliyor.

Enstitü, araştırmaların ölümle sonuçlanan 10 bin civarında kazanın söz konusu sistem sayesinde önlenebileceğini gösterdiğini belirterek, sistemin kullanılmasının gerekli olduğunu belirtiyor.

Enstitünün seçtiği en güvenli 2007 model araçlar listesinde, geniş araba kategorisinde Audi A6, orta boy kategorisinde Audi A-4, Saab 9-3 ve Subaru Legacy, minivan kategorisinde Hyundai Entourage ve Kia Sedona, lüks spor araba kategorisinde Mercedes M ve Volvo XC90, orta boy spor araba kategorisinde Acura RDX, Honda Pilot ve Subaru B9 Tribeca ve küçük spor araba kategorisinde de Honda CR-V ve Subaru Forester yer aldı.

Listedeki 13 aracın tümünün, enstitünün bu yıl içinde gerçekleştirdiği önden, yandan ve arkadan çarpma testlerinde yolcuların hayatını koruma bakımından en iyi sonuçları verdiği açıklandı. Yan çarpmalara karşı dayanıklılığı henüz ölçülmeyen pikap türü araçların listeye dahil edilmediği belirtildi.

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi, söz konusu sistemin 2012 yılı itibariyle yeni tüm araçlara konulması önerisini getirirken, Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü Başkanı Adrian Lund, bu tarihin geç olduğunu ifade etti.

Lund, listede ABD yapımı araçların yer almamasını, Amerikan araba üreticilerinin modellerine denge kontrol sistemini eklemekte yavaş davranmalarına bağladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious