En güzel güvercini seçmek için festival yapildi

  • Giriş : 26.11.2005 / 00:00:00

ADANA - Adana'da düzenlenen Türkiye 15. Sebap Güvercin Festivali'nde milyarlik güvercinler podyuma çikti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güvercin sevenlerin büyük ilgi gösterdigi etkinlikte, kusun rengi, durusu, benegi, gözü, ayaklari ve kuyrugu seklindeki özellikleri göz önüne alinarak degerlendirme yapildi.

Katilimcilar özenle begeniye sunulan güvercinlerin fotograf ve görüntülerini çekmek için yogun çaba gösterdi.

Merakli gözler ve heyecanla izlenen festival güvercinlerin rahatsiz olmamasi için az sigara içilmesi uyarisida yapildi. 1.5 ile 10 bin YTL arasinda degisen fiyatlar ile dikkat çeken güvercinler, 15 ayri kategoride sahneye çikti.

Miski, kürek, çakmakli çift, arap akkuyruk çift, gök mavi çift, düz arap, ön tepe miski, ön tepe mermeri, ön tepe sabuni gibi güvercin türlerin katildigi aktivitede ilk 3 dereceye girenlere ödülleri verildi.

Asil amaçlarinin Türkiye'nin dört bir yaninda güvercinler araciligiyla dayanismayi saglamak oldugunu belirten Adana Güvercin Sevenler ve Yetistiricileri Dernegi Baskani Sefa Tokyürek, din, dil, irk ayrimi yapmadan bütün dostlari ayni platformda bulusturduklarini söyledi.

Güvercinin sevgisinin bir 'tutku' oldugunu ifade eden Tokyürek, bu ise gönül verenlerin destegiyle Adiyaman Kimsesizler Yurdu'nda baslayarak bir çok çocuga yardim eli uzattiklarini kaydetti.

Astronomik fiyatlariyla yarismaya katilan her 100 güvencinlerden ancak birisinin dereceye girebilecegini anlatan Tokyürek, "Güvercin bizler için bulunmaz bir altin veya Erzurum oltutasi gibidir." dedi.

Koyduklari standartlara uyan güvercinleri koruma altina aldiklarini dile getiren Tokyürek, disardan çok sayida kusun Türkiye'ye getirilmesine ise tepki gösterdi.

Kus gribi basta olmak üzere su ana kadar hiç duyulmayan hastaliklarin bu hayvanlarla ülkeye girdigini savunan Tokyürek, 40 yildir güvercin besledigini ve kuslarda önemli bir hastalik görmedigini ileri sürdü.

Türkiye'nin her tarafindan yapilan Sebap Güvercin Festivali'nde kazanilan ödülün maddi degerinden öte, manevi kiymetinin bulundugunu vurgulayan Tokyürek, bir çocuk gibi büyütülen kuslara beslenen sevginin herseye bedel oldugunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious