En hızlı il Nevşehir

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Yeni sistemle nüfus sayımı çalışmalarına Kasım’da başlanırken, ilk sonuç da alındı. Nevşehir’de nüfus sayımı çalışmaları tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

A.A muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Ömer Demir, Nevşehir’de nüfus sayımı işlemlerinin tamamlandığını, Sinop, Karabük, Niğde, Çankırı, Kırşehir ve Aksaray’da da sayımın ay sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Demir, şu ana kadar köylerin yüzde 97,5’inde numaralama işleminin bittiğini ve 20 bine yakın köyün sayımının tamamlandığını açıklarken, 28 il merkezinde sayımın start aldığını, 776 ilçenin 9’unda da sayım çalışmalarına başladığını vurguladı.

1,6 MİLYON KİŞİ KAYDA GİRDİ

Şu ana kadar 45 ilde elde edilen sayım sonuçlarının sisteme kaydedilmeye başlandığını ve geçtiğimiz Cuma gününe kadar 1 milyon 597 bin kişinin kayda girdiğini açıklayan Demir, bu vatandaşların adres bilgileriyle TC Kimlik numarasının eşleştirildiğini ifade etti.

Demir, sayımı devam eden bölgelerde bir yandan da sisteme veri girişlerinin aralıksız devam ettiğini söyleyerek, Ocak ayından itibaren tüm Türkiye çapında sayımın başlayacağını, bunun ardından günlük 800 bin-1 milyon kişi arasında sisteme veri girişi olacağını kaydetti.

VATANDAŞA UYARI

Özellikle oy taşıma ve belediyelerin alacakları pay nedeniyle bundan önceki sayımlarda yaşanan nüfus kaymaları konusunda da vatandaşı uyaran Demir, bu sayımın bundan öncekilerden farklı olduğuna dikkat çekti.

Sayım sırasında, sayım formlarının hanehalkı reisleri tarafından imzalanacağını ve bu adreslerin bundan sonraki tüm resmi işlemlerde kabul görecek adres olduğunu hatırlatan Demir, yalan beyanda bulunanlara 2 bin 367 YTL’ye kadar paza cezası verilebileceğini kaydetti.

Sayıma gelen görevlilerin evin boş olup olmadığını kontrol edeceğini kaydeden Demir, dairenin boş olduğunun tespiti için apartman yöneticilerine ve muhtarlığa da gidileceğini de anlattı.

Nüfus sayım formlarında her adresin barkodu yer alacağı için, boş dairelerin tutanakla tespit edileceğini belirten Demir, ’’Şikayet ve aykırı beyan su veya elektrik faturalarına bakılması gibi yöntemlerle kolayca tespit edilebilecek’’ dedi.

’’GELEN ŞİKAYETLER DİKKATE ALINIYOR’’

Son günlerde özellikle bazı illerden şikayet telefonları ve dilekçeleri aldıklarını açıklayan Demir, böyle bir durumda şikayet konusu konuta gittiklerini ve bunu bir tespit tutanağına bağladıklarını söyledi.

Kişinin yalan beyan bulunduğunun tespiti halinde ağır cezaların öngörüldüğüne dikkat çeken Demir, vatandaşların beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Nüfus sayımından sonraki iki yılda artık resmi dairelere verilen adreslerin değil, sayım sırasında belirtilen adresin kuruluşlar tarafından resmi olarak esas alınacağına dikkat çeken Demir, şöyle devam etti:

’’Örneğin kişi, vergi dairesine Ankara’da oturduğu adresi vermiş, ancak kendisini memleketine kaydettirmiş. Bu durumda kendisine yapılacak bildirim bundan önce Ankara adresini vermiş olsa dahi memleketine gidecek ve tebligat yapılmış sayılacak. Bu durumda vatandaş hemen haberi olmayacağı için cezalı duruma düşebilecek’’ diye konuştu.

EVİNDE OLMAYANA RANDEVU

Bu arada, Demir’in verdiği bilgiye göre, evinde bulunmayan vatandaş için görevliler kapıya randevu notu bırakacak, özellikle çalışanlar için akşam ya da hafta sonlarına randevu verilebilecek.

Tüm bunların yapılması durumunda bile kişilere ulaşılamaması halinde ise imza karşılığında formlar apartman yöneticilerine de verilebilecek.

Haziran 2007’ye kadar kendisine ulaşılamayan vatandaşların bağlı bulundukları muhtarlığa ya da TÜİK’e başvurması gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious