En iyi kim çalar?

  • Giriş : 23.01.2006 / 00:00:00

Mobil müzikçalar rekabetinde, Walkman adlı buluşun sahibi Sony mi, yoksa, iPod ile MP3 formatlı müzik dinlemeyi adeta bir 'trend' haline getiren Apple mı ipi göğüsleyecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müzik dinlemek için insanları mekandan bağımsız hale getiren Walkman adlı buluşun sahibi Sony mi, yoksa, iPod ile MP3 formatlı müzik dinlemeyi adeta bir 'trend' haline getiren Apple mı ipi göğüsleyecek? Bunu zaman gösterecek.

MP3 formatlı müziklerin yasal yoldan indirilebilmesi için iTunes adlı servisi hizmete sokan ve iPod ile mobil müzikte yeni bir çığır açan Apple'ın, toplam gelirlerinin üçte birini bu alandan elde etmesi, gözleri bu yöne çevirdi. Japon elektronik devi Sony, 1979'da Walkman'la yakaladığı başarıyı tekrar yakalamayı umuyor. İşte sektördeki son gelişmeler!

Siyah-Beyaz 'iPod nano' piyasada

iPod adını verdiği müzikçalarlarla yeni bir çıkış trendi yakalayan Apple, 'iPod nano' adlı yeni müzik çalar ile iPod özelliği bulunan telefonu piyasaya sürdü. Önceki iPod'ların aksine 'kalem kalınlığında' tasarlanan 'iPod nano'nun bin şarkılık hafızası var. Siyah ve beyaz renklerde tasarlanan 'iPod nano'nun diğer iPod'lardan en önemli farkı, MP3 müzik ve fotoğrafları sabit disk yerine flaş hafıza çiplerine kaydediyor oluşu. Ürünün 2 ve 4 GB'lık modelleri ABD'de 199 ve 249 dolardan satışa sunuldu.

Hem iPod, hem telefon

Şirketin, Motorola ile birlikte geliştirdiği iPod'lu telefon ise, müzik çalar piyasasında yeni bir dönemi müjdeliyor. Rokr telefon adı verilen cihazda, kamera, renkli ekran, stereo hoparlör, stereo kulaklık ve bin şarkılık hafıza bulunuyor. Rokr telefon, iPod tutkunlarını hem telefon hem de iPod taşımaktan kurtarıp, tek cihazda iki işlevin yerine getirilmesini sağlıyor. Cihazın pazarlamasını, ABD'li cep operatörü Cingular Wireless yapıyor.--------------------------------------------------------------------------------

iPod'daki şarkıları otomobilinizde dinleyin!

Araçta müzik dinleyenlerin genelde tercih ettiği şey, bagaja bir CD çevirici koyup, müzikleri buradan dinlemektir. Şimdi bunun yerine otomobillere iPod'lar monte ediliyor. Müzikseverler, yanlarında taşıdıkları binlerce şarkı kapasiteli müzik çaları bir tek kablo ile otomobillerine bağlayıp, yoldayken müziği otomobilin güçlü hoparlörlerinden dinleyebiliyorlar. Bu amaçla üretilmiş pekçok aparat var. Gelen haberlere göre Apple, otomobillere fabrika çıkışında iPod bağlantı özelliği eklenmesi için, otomobil devleriyle işbirliği içinde. 2006'da ABD'deki yeni arabaların yüzde 30'unda iPod'a bağlantı özelliği bulunması planlanıyor. Bu arada, otomobil müzik setlerine sadece iPod'ların bağlanmadığını hatırlatmak gerek. Farklı şirketlerin ürünlerini de çeşitli aksesuarlarla otomobile entegre etmek olası.--------------------------------------------------------------------------------

'HAVA' İÇİN MARKAYA PARA VERMEYİN

Her ne kadar, bugün müzik çalar denildiğinde Apple'ın iPod'u, ardından da Sony'nin yeni nesil Walkman'ları gelse de, aynı kalitede daha ekonomik çözümler bulabilirsiniz. Özellikle iPod kullanmak, markaya para vermekle eşdeğer. 40 GB kapasiteli iPod'un Türkiye satış fiyatı 389 Avro + KDV. 4 GB kapasiteli iPod mini 199 Avro + KDV'den, 512 MB'lık iPod Shuffle ise 99 Avro + KDV'den satılıyor. Eylül'de Türkiye'de satışa sunulacak yeni Walkman'ın fiyatlarını bilemediğimiz için bir şey diyemiyoruz ama, amacınız "hava atmak" değil, müzik dinlemekse, daha makul fiyatla satılan ürünler bulabilirsiniz. Sektörün, bu iki markadan ibaret olmadığını unutmayın!--------------------------------------------------------------------------------

Bırakın şirketinizdeki dosyaları da
Google arasın!

Dünyanın en büyük arama motoru Google, bu alanda elde ettiği tecrübesini, şirketlerin de hizmetine sunuyor. Google, şirketlerin web siteleri ile intranetlerindeki dokümanları indeksleyerek, hızlı arama yapılabilmesi için Google Mini ve Google Search Appliance adlı iki ayrı arama cihazı geliştirdi. 2,995 dolardan satışa sunulan Google Mini, HTML, PDF ve Microsoft Office dökümanları da dahil 220 farklı formatta, 100 bin dosyayı indeksleyip, bunların içinde hızlı arama yapılmasını sağlıyor. Şirketin daha gelişmiş arama cihazı Google Search Appliance ise herhangi bir dilde, 220 farklı formatta 15 milyon dökümanı indeksleyip, bunlar içinde arama imkanı sağlıyor. Google Search Appliance'nin 500 bin döküman kapasiteli modelinin fiyatı 30 bin dolar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious