En iyi kısa film belgeselleri açıklandı

En iyi kısa film belgeselleri açıklandı.13298
  • Giriş : 11.12.2008 / 22:05:00

13. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen geleneksel belgesel ve kısa film yarışmasının sonuçları açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Festival komitesinden yapılan açıklamada, yarışmada en iyi kısa film ödülünü, yönetmen M. Cem Öztüfekçi'nin ''Ayak Altında'' ve yönetmen Faysal Soysal'ın ''Kayıp Zaman Düşleri'' filmlerinin paylaştıkları belirtildi.

En iyi belgesel ödülünü, yönetmenliğini Nursel Doğan'ın yaptığı ''Dışarısı Nasıl?'' kazanırken, en iyi kısa film seyirci ödülünü, yönetmenliğini Mustafa Emin Büyükcoşkun'un yaptığı ''Sardunya'', en iyi belgesel seyirci ödülünü ise yönetmenliğini Fevzi Tanpınar'ın yaptığı ''Kayıp Otobüs'' aldı. Kayıp Otobüs belgeseli, dün New York'ta Türkevinde gösterilmişti.

Festivalin kurucusu ve direktörü Erkut Gömülü, AA muhabirine verdiği bilgide, yarışmayla genç yönetmenlerin yurtdışına açılmalarını teşvik etmeyi amaçladıklarını ve yarışmanın bir anlamda Türkiye'nin ABD'ye açılan bir penceresi olarak da değerlendirilebileceğini söyledi.

Yarışma jürisinde Harvard Film Arşivi Başkanı Haden Guest, Denver Film Topluluğu Direktörü Bo Smith, Boston Phoenix gazetesinin film eleştirmeni Peter Keough gibi film konusunda ABD'nin önemli isimlerinin yer almasının film çevrelerinde de yarışmanın saygınlığını artırdığına işaret eden Gömülü, bu nedenle yalnızca Türkiye'den değil ABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, İngiltere, İran, Hollanda, Kanada, KKTC ve Norveç gibi farklı ülkelerden de başvurular aldıklarını ve yarışmanın giderek uluslararası bir nitelik kazanmaya başladığını bildirdi.

Gömülü, sinema sanatının evrensel diliyle uluslararası bir diyaloğa öncülük etmekten de büyük gurur duyduklarını kaydetti.

Yarışmaya katılan filmlerin sayısında ciddi bir artış olduğunu ve katılan filmlerin kalitesi nedeniyle Türk sinemasının geleceğinden çok umutlu olduklarını belirten Gömülü, tüm yönetmenleri ve yapımcıları, 2009 yılında yapılacak 14. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması'na katılmaya çağırdı. Yarışma başvurularının 20 Ocak 2009'da başlayacağı öğrenildi.

Yarışma, Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Boston Üniversitesi ve Harvard Film Arşivi'nin sinema salonlarında yapılıyor ve seyirciler de ''En İyi Belgesel'' ve ''En İyi Kısa'' filmini belirlemek için oy kullanabiliyorlar.

1996 yılından beri düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, ABD'de yapılan ilk 1 ayı aşkın süreli kültür ve sanat festivali olma niteliğini taşıyor.

Festival çerçevesinde ''Anadolu'nun Renkleri'' teması altında sergiler, konserler, belgesel ve kısa film yarışması düzenleniyor. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 2001 yılından bu yana her yıl mart-nisan aylarında Boston Türk Film Festivali de yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*