En iyi korunma yolu güneşte kalmamak

En iyi korunma yolu güneşte kalmamak.10956
  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

İngiliz tıp dergisi The Lancet, güneşten korunmanın en iyi yolunun, güneş kremleri kullanmaktan ziyade, güneşte kalmaktan kaçınmak olduğunu belirten bir makale yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsviçre, Danimarka ve ABD üniversitelerindeki dermatologlar Stephan Lautenschlager, Hans Christian Wulf ve Mark Pittelkow, güneşten korunma stratejisini "güneşe mümkün olduğunca az maruz kalmak, şapka takmak ve koruyucu giysiler giymek" olarak açıkladı.

The Lancet'te güneşten korunma konusunda yayımladıkları dizi makalede dermatologlar, morötesi ışını engelleyen giysiler, hatta güneşin etkilerinden koruyucu olarak tasarlanmış giysiler giymenin, güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu olduğu konusunda birleşti.

Yaygın inanışın aksine bazı dokuma türlerinin sınırlı bir koruma sağladığına işaret eden uzmanlar, örneğin açık renkli keten bir gömleğin koruma faktörünün sadece 10 faktör olduğuna dikkat çekti.

Güneşten korumada kumaşın dokuma türü, rengi, ağırlığı ve kalınığı gibi birçok kriter bulunduğuna da dikkat çeken dermatologlar, açık renklerin koyu renklere nazaran daha az koruyucu özelliği olduğunu belirtti.

Güneş kremlerinin birçok Batı ülkesinde yaygın kullanılan bir koruma tarzı olduğunu belirten dermatologlar, bu kremlerin kullanım talimatına uygun biçimde ve güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmesi gerektiğini de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious