En iyi oyun:

En iyi oyun: .11476
  • Giriş : 29.08.2007 / 11:44:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:24:39

İsmail Dümbüllü Tiyatro Ödülleri dün akşam düzenlenen bir törenle verildi. En iyi tiyatro oyunu ödülü ''Öp Babanın Elini'' adlı oyunun oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ödülü, Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu adına tiyatro müdürü Sinan Yıldırım aldı.

Üsküdar Belediyesi tarafından, "19'uncu Uluslararası Katibim Kültür ve Sanat Şenliği" kapsamında  düzenlenen ödül töreninde en iyi film ödülünü "Dondurmam Gaymak" alırken en iyi dizi ödülü "Köprü"ye gitti.

Törende Nejat Uygur, Erol Günaydın, Zihni Göktay ve Müjdat Gezen'e "İsmail Dümbüllü Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi.

İsmail Hakkı Dümbüllü

Geleneksel Türk Tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü, Üsküdar Süleymanağa Mahallesi'nde doğdu. Babası II. Abdülhamid'in silahşörlerindan Zeynel Abidin Efendi, annesi Fatma Azize Hanım'dır.

Üsküdar İttihat-ı Terakki Mektebinde okula başlar. Tiyatro yüzünden Askeri Rüştiyeden atılmasının ardından 16 yaşında Kel Hasan Efendi'nin Dilkûşa Tiyatrosu'na girer. Küçük İsmail Efendi, Kavuklu Hamdi Efendi, Komik Naşit Efendi gibi zamanın ünlü oyuncularıyla aynı sahneyi paylaşmıştır. Profesyonel olarak Şehzadebaşı Tiyatrosu'nda başlar.

Oynadığı oyunlardan en çok Gözlemeci, Kavuklu'ya Hile, Çifte Hamamlar, Ters Biyav ve Kanlı Nigar'ı severdi. Oynadğı filimlerde de en çok Nasreddin Hoca ile özdeşleşmişti. Geçirdiği bir trafik kazasının ardından 5 Kasım 1973 tarihinde hayatını kaybetti.

Cenazesi, İstanbul'da Boğaziçi Köprüsü'nden ilk geçen cenazedir. Kabri, Üsküdar'da Çiçekci Camii karşısında bulunan Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious