En iyi sosyal site DinoDream.com

En iyi sosyal site DinoDream.com .19626
  • Giriş : 18.06.2009 / 10:18:00
  • Güncelleme : 18.06.2009 / 10:23:31

Altın Örümcek ödüllerinden biri de DinoDream’e gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sanatçıların ve tasarımcıların paylaşım platformu olmak amacıyla 2005 yılında yayın hayatına başlayan DinoDream.com Topluluk/Sosyal İletişim dalında Altın Örümcek Jürisi tarafından birincilik ödülüne layık görüldü.

Bugün 21 bin üyesiyle yoluna devam eden site Arena, Portfolyo, Kariyer, Proje, Makale, Eğitsel, Haber-Etkinlikler, Forum gibi 10 ana başlığa sahip. Sitenin üye profilinin çoğunluğunu ise sanatçılar, grafik tasarımcılar, illüstratörler, reklamcılar ve 3d sanatçıları oluşturuyor. Birçok projeye imza atarak Türkiye'nin gayrı resmi sanal sanat akademisi olma başarısını gösteren DinoDream paylaşım ve dayanışma üzerine kurduğu sisteminde amatörler ile profesyonelleri bir araya getirerek sektörün gelişimine büyük katkılarda bulunuyor.

Üye sayısı: 21.000 kişi
Aylık tekil ziyaretçi sayısı: 50.000 kişi/ay
Sayfada kalma süresi: 10 dakika 33 saniye
Ayda arenaya eklenen çalışma: 400 çalışma/ay

DinoDream'ın bölümleri:

DinoArena: 3D, Boyama, Çizim, Tasarım, Fotoğraf ve Foto Manipulasyon disiplinlerde sanatçı tasarımcıların çalışmalarını paylaştığı üretim ve paylaşım alanı. Bu bölümde üyeler yükledikleri çalışmalara yorum ve puan almakta ve aldıkları puan ile genel listelerde üst sıralara yükselerek Türkiye'nin Elit sanatçıları olma hakkını elde ediyorlar. Puan sisteminin dünyada kabul edilen ve çalışan, tecrübeli üyeler fazla puan, yeni üyeler az puan verir mantığıyla kurgulandığı sistemde, her üyenin çalışması sisteme otomatik yükleniyor. Üyelerin Elit sanatçı unvanını alabilmesi için arenaya attığı en az 3 çalışmasının bir hafta içerisinde taban puanı geçmesi ve portfolyosunun da başarılı olması gerekiyor. Yine DinoArena'da yer alan DinoList servisi tüm yılların olduğu gibi her yılın en iyilerini listelemeyi ve yılsonlarında çıkarılacak olan geleneksel DinoDream Seçkiler yayınının bu listeden oluşturulması hedefleniyor.

DinoPortfolyo: Üyelerin kendi kişisel çalışmalarını sergiledikleri ve kendileri hakkında bilgi verdikleri bu alan 6 başlıktan oluşuyor. Bunlar, “hakkımda, günlük, söyleşi, ziyaretçi defteri, arkadaş listesi ve galeri”. DinoPortfolyo'da bu bölümler kullanılarak üyelerin hakkımda kısmında kendilerinden bahsetmeleri, günlük tutabilmeleri, kendilerine yönelttiğimiz soruları cevaplamaları, sayfalarına gelen üyelerin yazdıklarını görebilmeleri, sitedeki diğer üyeler ile arkadaş grubu oluşturabilmeleri ve çalışmalarını sergilemeleri amaçlanıyor.

DinoProje/Yarışma: Site üzerinde gerçekleşen tüm projelerin ve yarışmaların brieflerinin verildiği, katılan çalışmaların sergilendiği ve oylandığı alan. Atölye yapısıyla düzenlenen projelerin Forum üzerinde sonuçlandırıldıktan sonra bu bölüme yüklenmeleri ve üyelerce puanlama yapılması öngörülmüş, projelerde tüm üyelerin katılımı ve yine üyelerin jüri sistemini oluşturmaları amaçlanıyor.

DinoEğitsel: Üyelerin tecrübelerini, bilgilerini adım adım paylaştıkları, genelde yazılım odaklı eğitsellerin (tutorial) yer aldığı alan.

DinoYazar: Konusunda uzman kişilerin makalelerine yer verilen alan.

Haberler/Etkinlikler: Yurtiçi/yurtdışından sektörel haberler, duyurular ve etkinlikler.

DinoKariyer: İş veren ile iş arayanları buluşturan alan.

DinoForum: 101 ana başlık altında her türlü paylaşımın gerçekleştirildiği alan.

Bağlantılar: Türkiye'nin sektörel en geniş bağlantı (link) arşivi. Bağlantılar, kategorilere ayrılmış ve sitenin dili, konusu da eklendi.

Mesaj Kutusu: Üyelerin site içerisinde birbirlerine özel mesaj gönderdikleri alan.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*