En iyisi kişiye uygun diyet

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Her kişinin boyu, aldığı kilo, yaşı farklı olduğuna göre yapacağınız diyet de buna göre olmalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kişiye özel olarak uygulanan diyetlerin sağlıklı bir şekilde kilo vermek için en iyi yöntem olduğu belirtildi. Hisar Intercontinental Hospital'dan Diyetisyen Canan Özal Kuzum, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) şişmanlığı, "vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu" olarak tanımladığını ifade ederek, "WHO, bilinçsiz yapılan diyetlerin vücut metobolizmasını bozduğunu ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığını belirtiyor" dedi.

İşte sağlıklı rejimin formülü

*Bireyin kilo vermeden önce, kaç kiloyu ne kadar sürede verebileceğinin belirlenmesi gerekir. Vücudun kilo kaybı, haftada yarım veya bir kiloyu geçmemelidir.

*Kişilerin uygulayacağı standart bir diyet yoktur, her diyet kişiye özel uygulanmalıdır. Verilecek diyet kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşına, cinsiyetine, iş koşullarına, bazal metabolizma hızına ve sağlık problemlerine göre hazırlanmalıdır. Herkesin aynı diyeti yapması söz konusu olamaz.

*Diyette öğünler azar azar ve sık düzenlenmelidir. Genelde diyet yapan bireylerin tüm gün boyunca aç kalıp metabolizmalarını zayıflattığı görülüyor.

*Yapılan en büyük hatalardan biri de zayıflama dönemi bittikten sonraki dönemlerde gözlenir. Genelde kilonun korunması gereken bu dönemde, diyete başlamadan önceki, şişmanlanmaya neden olan kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönülür.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious