En iyisi YTL

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası'nın geçen hafta İstanbul'da düzenlediği 2 günlük konferansla birlikte dolarizasyon konusu yeniden gündeme damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bireylerin enflasyondaki sürekli dalgalanmalara karşı birikimlerini korumak amacıyla dolara yönelmesi olarak tanımlanan 'dolarizasyon' süreci rakamlara da yansımış durumda. Kriz döneminde yüzde 50-50 seviyesinde olan YTL-YP mevduat oranı tek haneli enflasyon süreciyle birlikte YTL lehine dönmüştü. 2005 sonunda YTL mevduatın toplam mevduattaki payı yüzde 64'e çıkarken, mayıs ve haziran aylarında yaşanan dalgalanmanın ardından rüzgar yeniden tersine döndü. 1 Aralık itibarıyla YTL mevduatın payı yüzde 62'lere gerilerken, yabancı para mevduatın oranı yüzde 35'lerden yüzde 38'e çıktı.

Döviz mevduatı yılbaşından bugüne kadar yaklaşık yüzde 30 oranında artarken, YTL mevduattaki artış yüzde 16'larda kaldı. Bankacılar dövize yönelişin son aylarda hızlandığına işaret ederken, orta vadede dövize yatırım yapanın zarar edeceği belirtiliyor. Dalgalı kurda Merkez Bankası'nın bir kur taahhüdü olmadığına dikkat çeken bankacılar, vatandaşın, herhangi bir nedenle dolara kayması ve kurun düşmesi durumunda zarar edeceğini belirterek YTL enstrümanları öneriyor.

ORTA VADEDE YTL KåRLI

Koç Portföy Genel Müdürü Murat Ögel'in önerileri şöyle: 'Dengeli bir yatırım portföyü öneriyoruz. 2007'de çok büyük bir krizle karşılaşabileceğimizi beklemiyorum. Yüzde 35 döviz, geri kalanı ise YTL enstrümanları öneriyoruz. Döviz mevduat faizleri yüzde 3-4, YTL mevduat faizleri ise yüzde 20'ler civarında. Uzun süre portföyünde döviz taşıyan bir yatırımcının 2 yıl sonunda elde edeceği kazanç YTL'den daha az olacak.'

Dolarizasyon hızlandı

Merkez Bankası'nın verilerine göre, 30 Aralık 2005 tarihinde toplam 226 milyar YTL olan toplam mevduatlar içerisinde YTL mevduatın payı yaklaşık yüzde 64.7, yabancı para mevduatın payı ise yüzde 35.3 seviyesindeydi. 1 Aralık'ta YP mevduatın toplamdaki payı yüzde 38'e dayanırken, YTL mevduatın oranı yüzde 62'lere geriledi.

DÖVİZE DÖNEN ZARAR EDECEK

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın YTL'ye itibar edilmesine ilişkin görüşlerini destekleyen Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, YTL'de kalınmasının yararlı olacağını düşünüyor. Orta vadede dövize dönen yatırımcının hiçbir zaman kar etmeyeceğini ileri süren Demiray, 'Kısa vadeli hareketlerden kar elde etmek mümkün ama küçük yatırımcının bu tip hareketleri yakalaması çok zor. Çoğu zaman profesyoneller bile hata yapar. Onun için orta vadede hep YTL'de kalmak daha karlı olur. Eğer ekonomik programın temellerine ilişkin bir değişiklik olmazsa, dolar kuru gelecek yıl yüzde 6-7 civarında artar. Gelecek yıl bir takım dalgalanmalar olabilir. Ama genel trend olumlu yönde olacak' diye konuştu.

BİREYLERİN GÜVENİ SARSILDI

HSBC Genel Müdür Yardımcısı Demet Cimilli, özellikle son 4-5 aydır döviz mevduatında artış görüldüğüne işaret ederek bu tablonun gelecek yıl da devam edeceğini öngördü. Cimilli, 'Bireysel müşteriler döviz mevduata kayıyor. Dolar kurunun birden 1.50'lerin üzerine çıkmasıyla tekrar bireyin kafasındaki güven ortamı sarsıldı. Vatandaşlar şimdi kurların düştüğü noktalarda döviz almaya başladı. 2001 öncesinde çok sık gördüğümüz bir senaryoydu. Bu yıl yaşanan tirbülansla beraber yeniden gündeme geldi' dedi. Her yaz döneminde 'Ekim ayında kriz çıkacak' söylentilerinin çıktığını, bir bankacı olarak ise bu tip beklentileri yersiz bulduğunu ifade eden Cimilli, '5 yıl önce ile bugünün arasında çok temel farklılıklar var. Bankaların açık pozisyonları çok daha sınırlı. Ekonominin temelleri daha sağlamlaştı. O tip derin krizler yaşayacağımızı beklemiyoruz. Fakat ekonominin temelindeki bazı kırılganlıklar var. Bu yüzden böyle çalkantılarımız, küçük hıçkırıklarımız olacak' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious