En kirli hava Kütahya'da

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın geçtiğimiz cuma günü hayat geçirdiği 81 ili kapsayan ‘Hava Kirliliğini Ölçümleme Projesi’ verilerine göre, dün Kütahya zehir soludu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Hava Kirliliğini Ölçümleme Projesi” sayesinde, 81 ilin hava kalitesi düzenli olarak izlenebiliyor. ‘Hava Kalitesi İzleme Ağı’ projesi sayesinde; Türkiye’nin her ilinde, her an hava kalitesi verilerine ulaşabilmek mümkün. Hava kirliliğinin ‘alarm verdiği’ durumlarda ise valilikler, kalorifer yakım saatlerini ayarlamaktan okullara tatil etmeye varan bir takım önlemleri hayata geçirme yetkilerine sahip...

En kirliler
‘Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın resmi web sitesi olan “www.havaizleme.com”dan dün öğle saatlerinde aldığımız verilere göre, dün Türkiye’nin en kirli havasını soluyanlar Kütahyalılardı. Kirlilikte Kütahya’yı Bolu (HKİ: 172), Düzce (HKİ: 132), Bursa (HKİ: 118), Kırklareli (HKİ: 112), Karabük (HKİ: 106), Muğla (HKİ: 102), Denizli (HKİ: 93), Çanakkale (HKİ: 92) Antalya (HKİ:91) izliyordu.

En temiz hava Mardin’de
Genelde sanayinin yoğunlaştığı illerde hava kirliliği alarm verirken, dün Mardin’de tertemiz bir hava vardı. Kentte Hava Kirlilik İndeksi sadece “1” idi... Mardin’in ardından en temiz havaya sahip iller ise şunlar: Ardahan (HKİ: 9), Muş (HKİ:10), Iğdır (HKİ: 13), Niğde (HKİ: 15), Bingöl (HKİ:18)...

İstanbul’un havası nispeten temiz
İstanbul’da ise Beşiktaş ve Sarıyer dışında hava dün tertemizdi. Beşiktaş’ta 67 olan HKİ, Sarıyer’de ise 66 idi... İstanbul’da en temiz havanın olduğu yer ise Alibeyköy bölgesi. Burada HKİ 16 idi... Ancak hafta sonu olması, fabrikaların çalışmaması, az sayıda aracın trafiğe çıkması nedeniyle bu veriler hafta içinde nispeten daha yüksek seyredebiliyor.

Hava Kalitesi İndeksi nedir?
HKİ, hava kalitesinin günlük olarak rapor edilmesi için kullanılan bir indekstir. Yaşadığımız bölgenin havasının ne kadar temiz veya kirli olduğu ve ne tür sağlık etkilerinin oluşabileceği konusunda bilgiler verir. HKİ, kirli havanın solunmasından bir kaç saat sonra veya bir kaç gün içinde oluşabilecek sağlık etkilerini belirtir.

Hava Kalitesi İndeksi nasıl kullanılır?
HKİ, 0–500 aralığında düzenlenmiş bir skala olarak düşünülebilir. HKİ değeri yükseldikçe hava kirliliğinin yükseldiği ve sağlık riskinin de arttığı düşünülmelidir. Örneğin; HKİ değerinin 50 olması, hava kalitesinin iyi olduğunu ve toplum sağlığını etkileyebilecek riskin çok az olduğunu gösterir. Buna karşılık, 300’ün üzerindeki HKİ değeri ise, hava kalitesinin kötü ve dolayısıyla sağlık riskinin yüksek olduğunu gösterir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious