'En kötü aile, en iyi yurttan iyidir'

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Sokakta yaşayan çocuklara yönelik hizmet modeli toplantısına başkanlık yapan Erzurum Vali Yardımcısı Kasım Yekeler, çocukların aile ortamında yaşamasının önemine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Valiliği Brifing Salonu'nda gerçekleştirilen Hizmet Modeli toplantısında sokakta yaşayan çocuk sorunu masaya yatırıldı. Vali Yardımcısı Kasım Yekeler başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya sosyal Hizmetler İl Müdürü, sosyal hizmet uzmanları ile çok sayıda bürokrat ve yerel yönetim temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Yekeler, aile ortamının önemine dikkat çekti. Sokakta yaşan çocukların aile ortamında yaşaması halinde potansiyel suç ve suçlu ortamlarından uzak kalacağına değinen Yekeler, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları'na(SHÇEK) bağlı yurtlarda kalmaya kimsenin özenmemesini istedi. Yurtta barınan bir çocuğun devlete aylık maliyetinin bin YTL olduğuna vurgu yapan Vali Yardımcısı Yekeler, "Devlet yurtlarında bir çocuğun maliyeti yaklaşık bin YTL iken, koruyucu aileye verdiği ayni ve nakdi yardım oranı ise 210 YTL'dir. Yani çocuğun aileye döndürülmesi hem çocuk, hem de devlet için sosyal ve ekonomik açıdan kazançtır" dedi.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Nadir Demirdağ ise, sokakta yaşayan çocuk sorunun çözüme kavuşturulmasının toplumun huzur ve güveni için önemli olduğunu ifade etti. Ulusal eylem planları ile sokakta yaşayan çocuk sorunun çözüme kavuşabileceğine değinen Demirdağ, "Toplumun selamati açısından sokakta yaşayan çocuk sorunu biran önce çözüme kavuşturulmalır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious