En kritik 24 saat!

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

60 ton asbest içeren "Otopan" isimli gemi en geç yarın sabah İzmir Aliağa’da...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollanda’da yıllarca bekledikten sonra söküm için Türkiye’ye getirilmek üzere yola çıkan ve 60 ton asbest taşıyan "Otopan" isimli geminin bu gece ya da yarın sabah Aliağa’ya ulaşması bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup gönderen çevreciler, geminin 60 ton asbest içerdiğini iddia eden raporun doğru olması halinde diplomatik kriz çıkabileceği konusunda uyardı.

Çevrecileri ayağı kaldıran geminin geri dönmesi için uğraştıklarını söyleyen Greenpeace’ten Erkut Ertürk, "Önemli olan geminin gelmemesi. ’Gemi gelsin burada çözeriz’ lafı bir şeye yaramıyor" dedi.

Yasadışı trafik

Asbestin çok tehlikeli bir madde olduğunu belirten Ertürk, kalıcı organik kirleticilerin de doğadan hiçbir zaman ayrılmadığının altını çizdi. "Geminin transformasyonunda deklare edilen bilgilere göre eğer ülkenin bunu bertaraf edecek kapasitesi varsa iki ülkenin anlaşması üzerine bu yapılabilir" diyen Ertürk, şunları söyledi: Gemi 1 ton asbest içeriyor’ deniliyor. Türkiye de ’Evet 1 ton asbest bizim için uygun, biz bunu burada bertaraf edebiliriz’ diye anlaşma yapıyor. Fakat koalisyonun bulduğu bilgilere göre gemide 60 ton asbest var.

Hollanda hükümeti, bir raporda bu asbestin diğer gemilere oranla temizlenmesinin çok daha zor olduğundan, hatta Hollanda’da bile bu işi yapacak çok az tesis bulunduğundan bahsediyor. Van Ejik firmasının gemide 60 ton asbest olduğunu iddia eden raporu yaklaşık 5 hafta önce hazırlanmış, bu sürede bu asbestin temizlenmesi bize pek gerçekçi gelmiyor. Hollanda hükümeti Türkiye’ye yanlış deklarasyonda bulunmuş ve uluslararası anlaşmaları ihlal etmiş, yani yasadışı trafiğe imza atmış."

Destek büyüyor

Ertürk, İzmir Balıkçılar Birliği’nin de platforma katılmak istediğini söyledi. Hollanda’yla lobi çalışması sürdürdüklerini de belirten Ertürk, şunları söyledi: "Bürokratik işlerde süreci yavaşlatmamalı. Bir an önce karar alıp geminin Türk sınırına gelmeden dönmesi gerekiyor. Tehlikeli Atıklar Şube Müdürü’müz de bir mektupla Dışişleri Bakanlığı’nı uyararak Van Ejik firmasının hazırladığı raporun gerçekliğinin ortaya çıkmasını istedi. Raporun doğru olması durumunda diplomatik kriz yaşanacağı konusunda uyarıda bulundu."

Asbestli gemi sorusu

ANAP Hatay Milletvekili Züheyir Amber, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, "Otopan" isimli kanserojen etkisi olan asbestli geminin, çevreye zarar vermeyeceğinin taahhüt edilip edilmediğini sordu.

DİSK: Sokulmasın

DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, 60 ton asbest taşıdığı iddia edilen "Otopan" isimli geminin, Türkiye karasularına girmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Çam şunları kaydetti: "Asbest giderimi konusunda uzmanlaşmış Van Eijk firmasının raporuna göre geminin bazı bölümleri aşırı derecede kontamine olmuştur ve hangi bölümler olduğu belirtilmemiştir. Gemiye gerekli koruma kıyafetleri olmadan çıkmak tehlikelidir."

Bakanlık: Açıkta bekleyecek

Çevre ve Orman Bakanlığı, 60 ton asbest içerdiği iddia edilen "Otopan" adlı geminin asbest miktarında beyan edilenden en küçük bir farklılık olması halinde iade edileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ithalatçı firmanın geminin bin kilogram asbest içerdiği yönünde beyanda bulunduğu ifade edilerek üzerinde konteyner içinde ya da yığın olarak herhangi bir ilave atık yük bulunmaması şartıyla Aliağa’da sökülmesi amacıyla getirilmesine izin verildiği belirtildi. Açıklamada "Konu, Dışişleri Bakanlığı’mız aracılığıyla Hollanda Çevre Bakanlığı’na iletilerek asbest miktarının doğruluğu hakkında açıklama talep edilmiştir. Cevap gelene kadar geminin açıkta bekletilmesi hususu Aliağa Gümrük Müdürlüğü ve Gemi Söküm Sanayicileri Derneği"ne bildirilmiştir. Ayrıca, geminin üstünde İl Müdürlüğümüz, Aliağa Liman Başkanlığı ve Gümrük Müdürlüğü’nün uzmanlarından oluşan bir komisyon incelemelerde bulunacaktır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious