En küçük gezegen bulundu

En küçük gezegen bulundu.13637
  • Giriş : 09.04.2008 / 17:34:00

İspanyol bilimadamları güneş sistemi dışında keşfedilen en küçük gezegeni bulduklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İspanya Yüksek Bilimsel Araştırmalar Konseyi (İYBAK) , GJ 436c adlı gezegenin çevresinin dünya çevresinden yüzde 50 daha büyük olduğunu bildirdi.

Araştırmaları yürüten ekibin lideri İgnasi Ribas gelinen noktayı "Dünya gibi bir gezegeni tespit etmeye sadece çok yakınız. Buna sadece bir kaç yıl uzaklıkta olduğumuzu düşünüyorum" şeklinde ifade etti.

Ribas ve takım arkadaşları gezegenin kayalık bir karaktere sahip olduğunu ve Leo takımyıldızı içinde 30 ışık yılı uzaklıkta olduğu tespit etmiş.

Bu gezegenin bulunmasında kullanılan teknik ise bundan 100 yıl önce Neptün'ün bulunmasında kullanılan tekniğe benziyor. GJ 436c, GJ 436 adlı yıldızın yörüngesindeki daha büyük bir gezegenin yörüngesindeki sapmaların analiz edilmesi metoduyla bulunmuş.

İYBAK, dünya kütlesinden yaklaşık 5 kat büyük daha büyük olan GJ 436c'nin bugüne kadar güneş sistemi dışında keşfedilen en küçük gezegen olduğunu belirterek, gelişen tekniklerin kendi dünyamıza çok daha benzer dünyalar keşfetmenin yolunu açtığnı vurguladı.

İgnasi Ribas bu heyecan verici keşfin sonrasında "Çok kısa bir zaman içinde, kendi dünyamızla aynı kütleye sahip bir gezegen görebileceğiz. Bu kendi yıldızına, dünyanın güneşe yakınlığından daha yakın bir yörüngede olsa da, kesinlikle dünyaya benzeyen bir gezegen olmayacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious