En küçük Kur'an-ı Kerim Çanakkale'de

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerimi Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergileneceği haberleri sonrası sadece 1 YTL büyüklüğünde olan bir başka Kur'an ise Çanakkale'de yaşayan Kanut ailesinde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sabancı Müzesi'nde sergilenen Kur'an-ı Kerim'in 3 santimetre büyüklüğünde, 2,2 santimetre eninde ve 1,5 santimetre kalınlığında olduğunu belirten Mustafa Kanut, eşinin babaannesinden kalma ellerinde bulunan Kuran'ın ise 2,7 santimetre büyüklüğünde, 2 santimetre eninde ve 1,5 santimetre kalınlığında olduğunu söyledi.

Geçmişi hakkında pek bir bilgisi olmadığını belirten 65 yaşındaki Kanut, ellerindeki "Mushaf-ı Şerif" in özel bir kapağı bulunduğunu kapağın üzerinde de yazıların okunabilmesi için küçük bir büyüteç konulduğunu sayfalarının altın yaldızlı ve el yazması olmadığını kaydetti. Sabancı Müzesi yetkilileri tarafından gündeme getirilen küçük Kur'an-ı Kerim'ini isteyen ve ilgilenen kişilere verebileceğini kaydeden Kanut, "Benim ölçülerime göre Sabancı Müzesi'ndeki bizim kinden daha küçük.Bizdeki Kur'an sadece 1 YTL büyüklüğünde Kur'anları karşılaştırmayı çok istiyorum. Bu Kur'an bize atalarımızdan kaldı. Bizdeki Kur'anı Kerim'inde müzelerde sergilenmesinden yanayız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious