En küçük tümörler bile görülebilecek

En küçük tümörler bile görülebilecek.16494
  • Giriş : 01.04.2008 / 08:37:00

ABD’li araştırmacıların geliştirdiği yeni bir görüntüleme tekniğiyle, bugüne dek kullanılan yöntemlerle tespit edilemeyen en küçük tümörler bile görüntülenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni bir tıbbi görüntüleme yöntemiyle artık çok küçük tümörler bile tespit edilebilecek. Amerikalı araştırmacıların geliştirdiği, vücut içindeki detayları bin kat büyütebilen bu yeni teknik, bugüne dek kullanılan yöntemlerle tespit edilemeyen en küçük tümörlerin bile görülebilmesini sağlıyor.

Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan, Stanford Üniversitesi’nden Sanjiv Sam Gambhir, bu yeni tekniğin, adını Nobel ödüllü Hintli fizikçi C.V Raman’dan alan Raman spektroskopisi (maddenin özelliklerinin, soğrulan ve salınan parçacıkların, ışık veya ses aracılığı ile incelenmesi) yöntemine dayandığını söyledi.

Bu tekniğin tamamen yeni bir görüntüleme şekli olduğunu, Raman spektroskopisinin ilk kez insan vücudunun içini görüntülemek amacıyla uygulandığını ifade eden Gambhir, “Şimdiye dek aynı anda 2 ya da 3 şey tespit edilebiliyordu, ancak bu yöntemle aynı anda 20 ya da 30 şey görülebiliyor” dedi.

Fareler üzerinde denenen bu yöntemin iyi sonuç verdiğini, ucuz ve kullanımının kolay olduğunu belirten Gambhir ve ekibi, tekniğin insanlarda kalın bağırsak kanserinin erken teşhisinde kullanılabilirliğini belirlemek için klinik deney yapmayı planlıyor. Araştırma, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin (PNAS) dergisinde yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious