En laik müslüman ülke değiliz

En laik müslüman ülke değiliz.11980
  • Giriş : 20.06.2008 / 08:07:00
  • Güncelleme : 20.06.2008 / 08:07:41

'Dünyanın tek laik Müslüman ülkesi Türkiye' sözü gerçeği yansıtmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muhafazakar kesime mesafeli siyasetçilerin sık sık dile getirdiği 'Dünyanın tek laik Müslüman ülkesi Türkiye' sözünün gerçekle uzaktan yakından ilgisinin olmadığı ortaya çıktı. İşte Gülay Göktürk'e gelen ezber bozan mektup....

Gülay Göktürk'ün köşesinden alınmıştır...

Geçenlerde Habertürk'te katıldığım bir tartışma programıyla ilgili olarak, bir akademisyen okurumdan aldığım mektuptan ben çok yararlandım. Sizin de yararlanacağınızı umduğum için aynen yayınlıyorum:

"Değerli Gülay Hanım, Dün gece banttan yayınlanan Habertürk'teki tartışmanızda size sorulan "Türkiye gibi başka bir Müslüman ve Laik/Demokrat ülke var mi (ki)..." sorusu benim inceleme alanım olduğundan bu mesajı yazma ihtiyacı hissettim.

Cambridge University Press tarafindan basılacak olan "Secularis and State Policies toward Religion: The United States, France, and Turkey" kitabında detaylı anlattığım gibi, nüfusun yüzde 51 ve fazlasının Müslüman olduğu 45 ülkeden sadece 11 tanesi şeriat ile yönetilirken, 15 tanesi İslam'i resmi din kabul ediyor, fakat şeriatla yönetilmiyor, kalan 19 ülke ise laik.

Bu 19'un 11'inin anayasasında açıkça "bu bir laik devlet/cumhuriyet"tir ifadesi yer alırken diğer 8'i (mesela Arnavutluk ve Lübnan) anayasasında laik lafzı geçmeyen, ama İslam'ı da resmi din kabul etmemiş laik devletler.

Demokrasi konusunda da dünyanın en etkili ölçüm kuruluşu olan Freedom House'a göre iki Müslüman ülke Türkiye'den daha demokrat: Endonezya ve Senegal. Bunların ikisi de laik devletler içinde. Dünyada başörtüsünü üniversitelerde yasaklayan üç ülke var: Türkiye, Tunus ve Özbekistan. Selamlarımla.

Ahmet T. Kuru, PhD Postdoctoral Research Scholar Assistant Director Center for the Study of Democracy, Toleration and Religion SIPA, Columbia University"

Böylece, programda benim bilgi eksikliği yüzünden cevaplayamadığım soru da cevaplanmış oluyor. Tabii, her türlü cevaba sağırlaşmayanlara!

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious