En ölümcül ikinci kanser hastalığı

En ölümcül ikinci kanser hastalığı.30916
  • Giriş : 29.04.2009 / 17:17:00

Doç.Dr. Erdoğan: İhmal edilen meme kanseri ikinci ölüm kanser hastalığıdır diyerek meme kanserine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) Başhekimi ve Patoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Fazlı Erdoğan, meme kanserinin teşhisi ve tedavisi kolay bir hastalık olmasına rağmen, ihmal edildiği takdirde kadınlarda en ölümcül ikinci kanser hastalığı olduğunu söyledi.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'Meme Kanserine Güncel Yaklaşımlar' konulu bir konferans verildi. Doktorlar, sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Doç. Dr. Erdoğan, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Kanserden korunmanın en başarılı yolunun kansere neden olan sigara, düzensiz beslenme ve çevresel faktörlerle alkol gibi etkenlerin ortadan kaldırılmasıyla mümkün olduğunu ifade eden Doç Dr. Erdoğan, "Özellikle kadınlarda görülen bu tehlikeli hastalığa zaman zaman erkeklerde de rastlamak mümkün. Erkekler de daha tehlikeli bir durum söz konusu. Zira erkeklerde, koruyucu bir özellik olarak görülen yağ tabakası bulunmadığı için kanser tümörü direkt olarak göğüs duvarına temas edebilmektedir" dedi.

Bayanların belli bir yaştan sonra tanısı çok kolay olan bu hastalığın farkında olması ve rutin bir şekilde kendi kendilerini muayene etmesini tavsiye eden Erdoğan, "Böylelikle hastalığın erken teşhisinde bulunmuş olurlar. Sağlık müdürlüklerimiz bünyesinde hizmet veren kanser tarama merkezleri de yine insanlara bu konuda yardımcı olmaktadır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*