En ölümcül 'Rota'

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Beş yaşına kadar neredeyse tüm çocuklarda ortaya çıkan Rota virüsü, ishal ve su kaybına yol açıyor. Virüs, her yıl dünyada 800 bin çocuğun ölümüne neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rota virüsü, çocukları tehdit ediyor. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan bu virüs, beş yaşına kadar hemen hemen bütün çocukları yakalıyor. Çocuklar, hayatlarında en az bir kez Rota viral gastroenterit (mide ve bağırsakların mukoza zarında iltihaplanma) vakası yaşıyor. Rota virüsleri bebekler ve küçük çocukların vücutlarında aşırı su kaybına neden oluyor. Pek çok çocuk, bu nedenle hastaneye kaldırılıyor. Rota virüsü dünya çapında her yıl bebek ve küçük çocuklarda yaklaşık 138 milyon gastroenterit vakasına sebep oluyor. Hastalık, hastane ortamında bulaşan enfeksiyon riskini de beraberinde getiriyor.

ANNE SÜTÜ KORUYOR
Rota virüsü vücuda girdiği anda ince bağırsağa yerleşerek orada çoğalıyor ve ishal-kusmaya neden oluyor. Dünya çapında ishale bağlı hastaneye kaldırılan 6 ay-2 yaş arası çocukların üçte birinde Rota virüsü görüldüğünü belirten uzmanlar, yeni doğan bebeklerin anne sütünden aldıkları antikorlar sayesinde korunduğunu vurguluyor.

ÇOK HIZLI YAYILIYOR
Son derece bulaşıcı olan Rota virüsü, insan dışkısında bulunuyor. Bu virüs insan midesine girdiği anda hızla yayılıyor. Virüs, hastalığa dair bulgular görülmeden önce ve sonra, enfekte olmuş kişinin dışkısı ile bulaşıyor. Birçok kişi ishal olmadan da bu virüsü bulaştırabiliyor. Enfeksiyon teşhisi genellikle dışkı örneğinde yapılan antijen taraması sonucunda konuluyor.

GÜNLERCE CANLI KALIYOR
Virüs ellerde saatlerce, katı yüzeylerde günlerce canlı kalıyor. İnsan dışkısında bir haftaya kadar enfeksiyona yol açabilme özelliği taşıyan virüs, insandan insana, hastalık bulaşmış su ve yiyeceklerin içilmesi ve yenmesiyle ya da hastalık bulaşmış yüzeylere temas yoluyla da bulaşıyor. Rota virüsünün hastalık bulaşmış eller yoluyla insandan insana geçmesi, özellikle hastanelerdeki pediatri koğuşu, yuva, kreş ve ev gibi kapalı ortamlarda görülüyor.

TEDAVİ YOLLARI
Rota virüsünün ancak aşı ile önünün alınacağını açıklayan uzmanlar, sağlıklı bağışıklık sistemine sahip hastalarda gastroenteritinin (mide ve bağırsakların mukoza zarında iltihaplanma) tedavisine ve bol sıvı alımı yoluna gidildiğini vurguluyor. Tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi, Rota virüsünün tedavisinde de antibiyotikler kullanılmıyor. Rota virüsüne karşı etkili olan bir antiviral ilaç bulunmuyor.

HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ
Rota virüsü enfeksiyonunu önleme yöntemlerine bakıldığında; emzirme ve anneden alınan antikorların plasentadan transferi, yeni doğan bebekleri virüse karşı koruyor. Ancak, anneden alınan antikorlar kaybolduğunda, çocuklar hastalığa açık duruma geliyor. Hastanelerdeki yoğun hijyen uygulamaları, küçük hastalarla, bağışıklık sistemi düzenli çalışmayanların virüsü kapmalarını önleyebilir. Kreş ve yuvaların da düzenli olarak dezenfekte edilmesi, çalışanlarla çocukların sık sık ellerini yıkaması ölümcül virüsü engelleyebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious