En pahalı benzini kullanan Türk halkına bir darbe daha

En pahalı benzini kullanan Türk halkına bir darbe daha.10377
  • Giriş : 27.06.2008 / 10:38:00

Dünyanın en pahalı benzin ve elektriğini kullanan Türk halkına bir darbe de otomobil vergisinden geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatan Gazetesi'nde bugün yer alan habere göre, otomobil alımında ödenen vergide dünya rekortmeni olan Türkiye, yeni ÖTV artışıyla rakipleriyle aradaki farkı daha da açmaya hazırlanıyor. 21 milyar dolarla Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv sektörü, dün “ÖTV artışı yolda” haberiyle sarsıldı.

Otomotiv sektörünü ’yediveren gülleri’ne benzeten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Avrupa’daki ülkelerin 5 katı olan ÖTV oranlarının artırılmasıyla ilgili bir ince ayar çalışması başlattı. Maliye Bakanlığı, sessiz sedasız ÖTV oranlarını bir kademe yukarıya çekmenin planlarını yapıyor.

KATMERLİ VERGİ ZAMMI

Yapılan hazırlıklara göre, 1.600 cc motor hacmine kadar geçerli olan yüzde 37’lik ÖTV oranı yüzde 39’a çekilecek. 2.000 cc için geçerli olan yüzde 60’lık ÖTV yüzde 68’e, 2.000 cc’nin üzerindeki motorlu araçlarda uygulanan yüzde 84’lük vergi dilimi de yüzde 88’e çıkarılıyor. ÖTV artışıyla ilgili yasa değişlikliğinin, Temmuz’da Meclis’e gelmesi beklenen Veraset ve İntikal Yasası’na eklenerek Ağustos’ta devreye girmesi gündemde. ÖTV’deki artışla birlikte ÖTV’nin KDV’si de artış gösterecek. Böylece araç fiyatlarına katmerli vergi zammı gelmiş olacak. Binek otomobil fiyatları ÖTV’ye yapılacak ayarla 500 ile 3 bin 800 YTL arasında yükselecek. Yüksek vergi nedeniyle vatandaşların satın aldığı her 100 otomobilin 81’inin 1.600 cc veya altı motora sahip olduğunu gözönünde bulundurursak, en fazla darbeyi yine orta sınıf almış olacak. Örneğin C segmentinde yer alan Ford Focus 1.6’nın fiyatı 504 YTL artacak. Lüks araçlarda bu rakam 7-8’e katlanacak.

Otomotiv yöneticilerinin dün öğrendiği bu çalışma, sektör için de sürpriz oldu. Maliye Bakanlığı, ÖTV artışıyla ilgili hazırlığı Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) ve Otomotiv Distribütörleri Derneği’ne (ODD) bu kez de bildirmedi. Sektör temsilcileri, ÖTV oranındaki olası artışın hem siyasi belirsizlik nedeniyle daralmaya başlayan oto satışlarına darbe vuracağını hem de yabancı yatırımcıları ürküteceği görüşünde birleşti.

YENİ YATIRIM YAPMAK İSTEYEN YABANCILAR TEDİRGİN

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, ÖTV artışının otomobil satışlarına ve ihracat rekortmeni otomotiv sektörüne darbe vuracağını belirtti. Karaarslan, “Maliye Bakanımız bize ’Yediveren güller gibisiniz’ diyordu. Yine başımıza vergi artışı derdi çıktı. Neden ilk biz akla geliyoruz? Çünkü herşeyimiz kayıtlı” dedi. Otomotiv ihracatındaki artışa dikkat çeken Karaarslan, ÖTV artışının yabancı yatırımcıyı korkutacağını ve yeni yatırımlarda bir kez daha düşünmelerine neden olacağını söyledi. Ümit Karaarslan, otomobillere gelecek vergi artışı sonrasında vergi oranı yüzde 10 olan hafif ticari araçlarla farkın giderek açılacağını sözlerine ekledi.

OSD: SEKTÖR ÇALKALANIYOR

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekteteri Prof. Dr. Ercan Tezer, vergi oranlarının artışıyla ilgili çalışma konusundaki bilginin kendilerine henüz ulaşmadığını söyledi. Tezer, otomotiv sektörünün dün ’ÖTV artışıyla’ çalkalandığını ve telefonlarının susmadığını söyledi. Tezer, “Maliye Bakanlığı ile konunun ayrıntılarını görüşeceğim. Şu ana kadar bize vergi artışıyla ilgili danışmadılar” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious