En romantik santral

En romantik santral.11462
  • Giriş : 12.07.2008 / 23:09:00

Bozcaada’daki rüzgâr santralı güneşin batışını izlemeye gelenlerle dolup taşıyor. Tur düzenleniyor, oteller müşterilerini götürüyor. Ziyaretçi defterine bir turist, “Burada aşık olunur” diye yazmış

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bozcaada’da, Demirer Holding’e ait rüzgâr enerji santralı her akşam, gün batımını seyretmeye gelenlerle dolup taşıyor. Gün boyu ziyarete kapalı olan santralın nizamiye kapısının kilitleri 19.00 - 21.00 saatleri arasında denizden batan güneşi seyretmek isteyenler için açılıyor.
Oteller müşterilerine bu muhteşem manzarayı seyrettirmek için akşam turları düzenliyor. Ada merkezinden kalkan dolmuş, müşterilerini güneş batıp kapılar kapanana kadar bekliyor.

İçkisini kapan geliyor
Eline içkisini, çayını, kahvesini alan adalılar ve tatilciler akşamüzeri soluğu rüzgar türbinlerinin altında alıyor. Ziyaretçilerden herhangi bir ücret alınmıyor. Güneşin batışını seyredenler aynı zamanda bir rüzgar enerjisi santralini görmüş oluyor. Güneş bir taraftan muhteşem renkler eşliğinde denizden batarken türbinlerin çıkardığı sesler bu romantik ortama eşlik ediyor.

Estetik bozulmadı
Rüzgârı bol Bozcaada’da santral için tarım ve hayvancılığa müsait olmayan en ücra köşesi ve adanın sakinliği düşünülerek dünyanın en sessiz çalışan türbin modeli seçilmiş. Proje hazırlanırken estetik hususlar göz önüne alınmış ve kafes kuleler yerine konik silindir kuleler kullanılmış. Doğal güzelliği korumak amacıyla, üretilen elektrik dağıtım merkezine hava hattı yerine daha pahalı olan yeraltı kablosuyla iletilmiş.
Türkiye’de rüzgâr enerjisinin öncü ismi Demirer Holding, santral alanı içinde yer alan Polente Feneri’nin restorasyonunu da yapıyor.

30 bin kişinin elektriğini üretiyor
Türkiye’nin 3’üncü, Demirer Holding’in 2’nci rüzgar santralı olan Bozcaada Rüzgar Enerji Santralı’nın rüzgar ölçüm direği 1996’da dikildi. 1998 yılında fizibilite çalışmalarına başlanan proje, gerekli izinler tamamlandıktan sonra 3 ayda bitirildi ve Haziran 2000’de faaliyete geçti.
Bozcaada Rüzgâr Enerji Santralı 17 adet türbinden oluşuyor, yılda 35 milyon kilovatsaat elektrik üretiyor. Kurulu gücü 10.2 megavat olan santral, 13 milyon dolara mal oldu. Santral, adanın enerji ihtiyacının 30 kat fazlasını Çanakkale’ye iletiyor. Böylece yaklaşık 30 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılıyor.
Yap-işlet-devret modeliyle kurulan santral, 20 yıl sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bedelsiz devredilecek.

‘Rüzgârın sesini dinlemek...’
Santralde bir ziyaretçi defteri de var. İşte bu defterden bazı notlar:
- Bozcaada’ya gideceksin ve büyüleneceğin şey bir santral olacak deseler, hadi canım derdim. Bu güller böyle dönerken birilerini alkışlıyor.
- Bozcaada gibi güzel bir yere bu kadar etkileyici ve işe yarar bir tesis kuranları tebrik ediyorum. Rüzgarın sesini dinlemek çok hoş.
- Enerji üretiminde doğayı kirletmeyen bu modeli çok merak ederdim. Görmenin mutluluğu içindeyim.
- Geldim, gördüm, hepsi dönüyor. Artık rahat rahat oturup çay içiyoruz. Sağ olun arkadaşlar.
- Bu görüntüden çok etkilendik. Keşke her yerde ve daha çok olsa. Türkiyemiz için hep böyle güzel, iyi ve doğru şeyler yapılsa istiyoruz
- Rüzgâr güllerinin altında Polente’de güneşin batışını beraber seyrettiğiniz kişiye âşık bile olabilirsiniz. O kadar sihirli bir yer.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*