En sağlıklı çay Türkiye'de üretiliyor

En sağlıklı çay Türkiye'de üretiliyor.10513
  • Giriş : 09.03.2009 / 18:49:00
  • Güncelleme : 09.03.2009 / 18:52:10

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, Türkiye'de görülen kış mevsimi sayesinde dünyanın en sağlıklı çayını ürettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya genelinde çay üreten 30 ülkenin Ekvator ve Ekvator'un hemen kıyısında yer alması ve bu bölgelerde tropikal iklimin olması sebebiyle pek çok toprak hastalığı ve zararlıya rastlandığını belirten Yüce, "Bu hastalıkların giderilmesi için biyolojik mücadelenin pahalı olması sebebiyle, kimyasal mücadele tercih ediliyor. Türkiye'de, iklimi dolayısıyla bu tür hastalık ve zararlılara rastlanılmaması sebebiyle Doğu Karadeniz çayı dünyada kimyasal ilaçlama yapılmayan tek çayı yapıyor." şeklinde konuştu.

Çaykur'un Diyarbakır Çayı adıyla ürettiği yeni ürünün tanıtımı için Diyarbakır'a gelen Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, dünyanın en sağlıklı çayını ürettiklerini söyledi. Güneydoğu'da tüketilen kaçak çayın sağlıksız koşullarda üretildiğini anlatan Yüce, "Yurtdışından getirtilen kaçak çay hem insan sağlığına hem de ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Sosyal sorumluluk bilinciyle bölge insanının damak zevkine hitap edecek, özel harmanlanmış çok güzel bir çay çıkardık." diye konuştu.

"Dünya üzerinde Hindistan, Çin, Endonezya, Japonya, Sri Lanka gibi 30'un üzerinde çay tarımı yapan ülke var. Ama hiçbirisinin yetiştirdiği çay Türkiye'deki kadar sağlıklı değil" diyen Yüce, bu bölgelerde hastalıklarla biyolojik mücadelenin pahalı olması sebebiyle kimyasal mücadele yapıldığını kaydetti.

Yüce, Doğu Karadeniz yöresinde aynı zamanda çetin kış şartlarının yaşandığını, kış mevsiminde yoğun kar yağışı olduğunu ve çay bitkisinin uzun süre kar altında kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti: "Bu durum da çay bitkisinin dayanıklılığını artırıyor. Yani doğal bir dirençleme oluyor ve bitki kolay kolay hastalıklara yakalanmıyor. Bu doğal özellik, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki çay bahçelerinden başka dünyanın hiçbir bölgesinde yok. Bu özelliğimizden dolayı Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki bahçelerden toplanıp üretilen çay dünyanın en doğal çayıdır."

Yüce, Doğu Karadeniz'de iklim özellikleri nedeniyle çay yaprağına zarar veren haşerelere ve toprak hastalıklarına pek rastlanmadığını, dolayısıyla kimyasal mücadeleye gerek olmadığını ifade ederek, "Bu da Doğu Karadeniz çayını kimyasal atıklar yönünden sıfır riskli bir çay haline getirmektedir. Dünyada bu özelliğe sahip tek çay Doğu Karadeniz çayıdır. Yani en sağlıklı en duru, en organik çay bizim ülkemizin çayıdır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*