En sevilmeyen ülkeler İsrail ve İran

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

İngiliz yayın kuruluşu BBC’de yayımlanan kamuoyu yoklaması, İran ve İsrail’in dünya genelinde en fazla olumsuz etkiye sahip iki ülke olarak görüldüğünü ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Katılımcıların yüzde 54’üyse İran ile ilgili olumsuz düşünceye sahip olduğunu belirtti. İran ile ilgili olumlu düşünceye sahip olanların oranı yüzde 18’de kaldı.

Olumsuz düşünceler konusunda İsrail ve İran’ı yüzde 51 ile ABD, yüzde 48 ile Kuzey Kore izledi.

Kanada, AB, Fransa ve Japonya en fazla olumlu etkiye sahip ülkeler arasında yer alırken, İngiltere yüzde 45, Çin yüzde 42, Hindistan yüzde 37 olumlu oy aldı.

Rusya ise yüzde 40 ile olumsuz görülen ülkeler arasında yer alırken, Venezuela eşit oranda (yüzde 27) olumsuz ve olumlu görüş verilen ülke oldu.

Kamuoyu yoklamasını değerlendire Maryland Üniversitesinden Uluslararası Politika Davranışları Program (PIPA) direktörü Steven Kull, askeri güç arayışındaymış gibi görünen ülkelerin dünya genelinde olumsuz düşünce toplamış gibi göründüğünü belirtti.

Kull, buna örnek olarak yakın zamanda askeri güç kullanan İsrail ve ABD, nükleer silah geliştirmeye çalışıyormuş gibi algılanan Kuzey Kore ve İran’ı gösterdi.

Buna karşın Fransa, Japonya ve AB gibi uluslararası ilişkilerde yumuşak güç kullanıyor izlenimi uyandıran ülkelerin daha olumlu görüş topladığını söyledi.

Kamuoyu yoklamasını yapan şirketlerden GlobalScan’in başkanı Doug Miller ise Hindistan’ın geçen yıl dünya genelindeki görünümünü önemli derecede artıran tek ülke olduğunu ve bugün Çin ile aynı düzeye geldiğini kaydetti.

Araştırma, GlobalScan ve Pipa tarafından kasım 2006-ocak 2007 arasında yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious