En ucuz elektrik ve doğal gazı kullanıyoruz

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ”Sanayi ve konutlarda Avrupa'nın en ucuz elektrik ve doğal gazını kullanıyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıdaki konuşmasında, dünyada enerji sektöründe petrol ve doğal gaz ağırlıklı gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Bakan Güler, şunları kaydetti:

“Petrol, geçmiş yüzyılın kralıydı, yeni kral petrolle beraber doğal gazdır. Bakü-Ceyhan-Tiflis gibi çok önemli dünya projesini hükümetimiz bitirdi. Hazar Bölgesi'nin petrolünü Azerbaycan'dan aldık, boru hatlarıyla dağları tepeleri aşarak Türkiye'ye geldi. 300 ırmağın yeri değiştirildi, 60. tankeri de Ceyhan'dan yükledik. Kerkük, Yumurtalık da buraya geliyor. Samsun-Ceyhan boru hattını da nasip olursa yapacağız. O zaman, hem Irak ve Hazar petrolü hem de Orta Asya petrolü buraya gelmiş olacak. Dünyada böyle 3 ayrı petrol kaynağını bir araya gelerek harmanlandığı ikinci bir saha yoktur. Bu, Türkiye'ye önemli avantaj sağlıyor ve aynı zamanda çeşmenin başında oluyorsunuz.”

“ŞAH DENİZ PROJESİ”

Doğal gaz hatlarında, Bakü-Tiflis-Erzurum Projesi'nin diğer adının, “Şah Deniz Projesi” olduğunu ifade eden Güler, şöyle devam etti:

“Bu, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına paralel geliyor. Projeyle bu yılın sonunda ilk gazı alıyoruz. Gürcü ve Azeri bakanla bu ayın 30'unda toplantı yapacağız. İtalya'ya kadar gaz gitmiş olacak. Bundan dolayı AB'nin bize ihtiyacı var. AB'ye sadece biz girmek istemiyoruz, enerji bakımından bize ihtiyaç duyuyorlar. Çünkü, enerji ve kaynaklarını çeşitlendirmek istiyorlar. Avrupa, Rusya, Norveç ve Cezayir'den gaz alıyor. Dördüncü hat olarak da bizden alacak. Bütün yumurtalarını aynı sepete koymak istemiyorlar. Türkiye'nin değeri burada yükseliyor. Doğu, Batı ekseninde müthiş bir köprüyüz. Hükümetimiz, buna kuzey ve güneyi de ekliyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesine Türkmen ve Kazak petrolü, Şah Deniz Projesi'ne de Türkmen gazı katılacak. O zaman biz bir ülkeye ve kaynağa bağlı olmayacağız.”

Bakan Güler, söz konusu çalışmaları yerine getirirken, eski anlaşmaları da gözden geçirdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye, gazı 3 ayrı fiyattan alıyordu, bunu da tek fiyat yaptık. Kullanmadığımız gaza para ödüyorduk, onun da 40 milyar metre küpünü sildirdik. Bunun için kömüre ve barajlara ağırlık verdik. Ruslardan aldığımız gazın fiyatını aşağıya çekip, 'al ya da öde gazı' sırtımızdan atınca kömüre ve suya ağırlık verdik. Onun için de yeni enerji politikamızı yerli kaynaklara göre oluşturduk.”

“AVRUPA'NIN EN UCUZ ELEKTRİK VE DOĞAL GAZI”

Elektriğe 4 yıldır zam yapmadıkları gibi indirim gerçekleştirdiklerini vurgulayan Güler, şöyle dedi:

“Geçmişte her hafta ve her ay otomatik zamlar vardı. Avrupa'nın en ucuz elektrik ve doğal gazını kullanıyoruz. Yeni stratejik hedeflerimiz var. Ya kaynak ya da geçiş coğrafyası olacaksınız ya da petrol ve doğal gazınız olacak.

Bulunduğunuz yeri iyi değerlendireceksiniz. Şimdi, enerji terminali yaparak bu işin ticaretini yapacağız. Kuracağımız rafineri, terminal ve petro kimya tesisleriyle ticaret yapacağız. İthalatçı pozisyonundan ihracatçı konumuna geleceğiz.”

“ELEKTRİK YATIRIMLARI”

Bakan Güler, elektrik yatırımları konusunda Zonguldak'ın çok önemli bir bölge olduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Elektrik üretmek ve santral kurmak için bölgenin suyu ve kömürü de müsait. Bu yatırımlar ortaklık kurularak gerçekleştirilir. 2020'ye kadar yapacağımız 128 milyar dolarlık yatırımın, 105 milyar dolarlık kısmı elektrik üretimi ve altyapısına olacak. Buradan kent payını almalı. Çalışmalarımızla ilgili yeni kanunlar çıkarttık, çıkarmaya da devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde elektrik üretiminde yerli oran yüzde 38, ithal olan ise yüzde 62'di. Şu anda yerli oran yüzde 47'ye çıktı. Elektrik Üretim A.Ş'nin ürettiği elektrik yüzde 57'den yüzde 87'ye çıktı. Bunu nasıl yaptık? ÇEAŞ ve Kepez vardı. Uzanlarla olan o mesele... 11 barajı ve 42 trafo merkezini geri aldık. Almasaydık, 2058'e kadar yasa dışı uygulama devam edecekti. Bu yanlışa 'dur' dedik.”

YURT DIŞINA ELEKTRİK SATIYORUZ”

Bulgaristan'dan elektrik alımını durdurduklarını dile getiren Güler, şunları söyledi:

“Şu anda Gürcistan'a, Irak'a, Suriye'ye elektrik satıyoruz, yine de elektriğimiz var. Zam yapmadan, yatırımlarla bunları gerçekleştiriyoruz. Sanayi sektörüne zam yapmayarak 10.4 milyar YTL, konutta da 5.2 milyar YTL para artmış oldu. Elektriğe zam yapmadığımızdan 300 kilovat saat kullanan herkese ben de dahil 5 ekmek katkımız var. Bunların hepsi yönetimle oluyor.”

Bu arada Güler, programındaki değişiklik nedeniyle Zonguldak'taki 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarına katılamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious