En ucuzu 810 bin YTL olan daireler için ünlüler sırada

  • Giriş : 04.08.2007 / 14:54:00

Lüks konut satışlarına olan talep, inşaat sektöründe durgunluk yaşandığına dair söylemleri yalanlar nitelikte.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'de temeli atılan Folkart Narlıdere evlerinin en ucuzu 810 bin YTL. Buna rağmen şehrin en pahalı konutları için alıcılar şimdiden sıraya girdi.

Folkart adıyla kurduğu şirketle inşaat sektörüne giren Mesut Sancak, dün satışa çıkarılan projeden yer alabilmek için şimdiden ciddi bir talep olduğunu söyleyerek, "Duyanlar yer ayırttı. Aralarında ünlü futbolcular da var." açıklamasını yaptı. 'Sektörde durgunluk var' diyen meslektaşlarına katılmayan Sancak, "Biz inşaatçılar ağlamayı seviyoruz; ama ağlanacak durum yok." yorumunda bulundu. Şirketin genel müdür ve yönetim kurulu üyesi konumunda olan Sancak, söz konusu evlerin metrekaresi için üç kat fazla harcama yaptıklarını kaydetti.

Hedef Alliance'ın ikinci kuşak ortağı iki yıl önce inşaat sektörüne odaklanmak için Saya Grup'u kurdu. Mesut Sancak'ın ilk projesi ise Folkart Narlıdere oldu. Şirket, bu projeye 110 milyon YTL yatırım yapıyor. Önümüzdeki beş yılda ise İzmir'e 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Kısa vadede lüks konut kategorisinde büyüme hedeflediklerini aktaran Genel Müdür Sancak, orta ve uzun vadede ise orta gelir grubuna yönelik projeler yapacaklarını anlattı. Genel Müdür Sancak, "Asıl pazar zaten orada." yorumunu yaptı. Folkart'ı on yılda Türkiye'nin en büyük üç inşaat şirketi arasına sokmayı da hedeflediklerini vurgulayan şirketin yönetim kurulu üyesi şunları söyledi: "İzmir'in yanı sıra önümüzdeki dönemde İstanbul ve Ankara'da da projeler yapacağız, arsa arayışlarımız sürüyor. İzmir'de iki arsa alıyoruz, anlaşma eylül-ekim aylarında yapılacak." Turizm yatırımlarına da sıcak bakan Mesut Sancak, İzmir gibi şehirlerde otel açığı bulunduğuna dikkat çekerek, 1-2 yıl içinde otelciliğe de adım atacaklarının bilgisini verdi. Son dönemde inşaat sektöründe ve konut satışlarında yaşanan durgunluk söylemleriyle de ilgili değerlendirme yapan Genel Müdür Mesut Sancak, "Sektörde durgunluk yok. Biz inşaatçılar ağlamayı seviyoruz. Yılın ilk çeyreğinde ülke yüzde 6 büyürken sektörümüz yüzde 16 büyüdü. Son dört yıldır da büyüme sürüyor. Durumlar gayet iyi. Seçimler de bitti; bu, sektöre daha da hareket getirecek, faizlerin de inmesiyle bu hareketin artacağını düşünüyorum. Bu sektörün önü on yıl daha çok açık." dedi. Türkiye'nin en pahalı dairelerinden oluşan Folkart evlerinin hayata geçirilmesi nedeniyle düzenlenen tanıtım gecesi de hayli renkli geçti. Folkart Narlıdere için Emma Shapplin, Sezen Aksu, Mercan Dede gibi ünlü isimler aynı sahneyi paylaştı.

Sadece mutfakların maliyeti 35 bin Euro'yu buluyor

İzmir Narlıdere'de Nisan 2009'da sahiplerine teslim edilecek Folkart evleri 5 tipte 168 daireden oluşuyor. Evlerin tümünün salonları denizi görecek şekilde inşa edilirken, dairelerin büyüklükleri 180 ila 480 metrekare arasında değişiyor. 480 metrekarelik 8 daire bulunuyor. Projede kullanılan mutfakların maliyeti bile 35 bin Euro'yu buluyor. Konutların metrekaresi 4.500 YTL'ye geliyor. Folkart Narlıdere'deki konutların metrekare fiyatları çevresindeki inşaatlara göre yüzde 30 daha yüksek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious