En zararlı cep telefonu hangisi?

  • Giriş : 01.04.2009 / 18:05:00

Cep telefonlarının zararları önceden beri konuşulurken, Norveçli bir araştırma şirketi sar değerine göre en yüksek radyasyon saçan cep modellerini belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Norveçli şirketin araştırmasında, cep telefonları içerisinde en fazla radyasyon yayan ilk dört model İsveçli firma Sony Ericsson firmasına ait olduğu ortaya çıktı. En düşük oranlı olanlar sıralamasının başında ise Motorola'nın MPx200 modeli gelirken, en düşükler sıralamanın üst sıralarında iki Sony Ericsson modeli de bulunuyor. Araştırmalarda oranları yüksek çıkarak Sony Ericsson'ın başını ağrıdan modeller ise; R278D, Z1010 ve A1228C oldu.

Bu haberin İsveç basınında çıkması üzerine basına bir açıklama yapma ihtiyacı duyan Sony Ericsson firmasının genel müdürü Gustaf Brusewitz: "Dünya Sağlık Örgütü'nce, ürettiğimiz bütün telefon modelleri sar değerleri testine tabi tutuluyor ve ölçümlerde sar değerlerinin uluslar arası düzeyde ve ortalamada olduğu ifade ediliyor" şeklinde firmasını savundu.

"Özel Emme Oranı" olarak ifade edilen sar değerin, cep telefonlarının kullanılırken vücudun emdiği radyasyon miktarının watt cinsinden karşılığı olarak tanımlanıyor. Uluslararası Radyasyon Koruma Komisyonu göre tavsiye edilen maksimum oranı 10 gramlık dokuda 2 watt olabileceği açıklandı. Bu oranın da ne kadar güvenli olabileceği hususu da halen uzmanlarca tartışılıyor.

Cep telefonlarının insan bünyesine zararları konusunda İsveç'te de uzun süredir araştırmalar yürütülmekteydi. Yaklaşık olarak 10 yılı kapsayan bir araştırma süreci sonucundan, cep telefonunun yol açtığı zararlar bir rapor olarak kamuoyuyla paylaşılmıştı. Konuyla ilgili olarak İsveç Radyasyon Güvenliği Koruma dairesi başkanı Anders Bredfel: "Araştırma sonuçları; cep telefonlarından çıkan yüksek radyasyonun, kulak içerisindeki sinirleri olumsuz etkileyerek kansere yol açtığını gösteriyor'' şeklinde bir açıklama yaptı. Konuşmasının devamında, cep telefonundan en az zarar görmek için neler yapılması gerektiği konusunda da tavsiyelerde bulunan araştırmacı Bredfel; direk telefonla konuşmak yerine, kulaklık kullanarak konuşmalarını ve de birini ararken, ya da konuşurken cep telefonunu vücuttan birkaç santim uzak tutulması gerektiğini ekledi. Norveç'teki araştırmaya da göndermede bulunan Bredfel, son olarak en az radyasyon yayan telefonların kullanılması gerektiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*