Encümen-i Daniş'deki büyük çelişki

Encümen-i Daniş'deki büyük çelişki.7368
  • Giriş : 18.01.2009 / 09:21:00

Ahmet Necdet Sezer'in Encümen-i Daniş hayranlığı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Encümen-i Daniş toplantılarında alınan kararların kimlere gönderildiği tartışmaya neden oldu. Orgeneral Kıvrıkoğlu Gül'e gönderdik derken, emekli Büyükelçi Türkmen 'göndermedik' dedi...

Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın sorgusunda "Encümen-i Daniş"le ilgili sorulara muhatap olması dikkatleri bu yapının üzerine çekti. Üst düzey emekli kamu görevlilerinin yer aldığı toplantılarla ilgili yapılan çelişkili açıklamalar kafaları karıştırdı.

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu toplantıda alınan kararları Cumhurbaşkanı Gül'e Başbakan olduğu dönemde ilettiklerini belirtirken, emekli Büyükelçi İlter Türkmen ise Gül'e hiç göndermediklerini açıkladı.

Sezer beğeniyordu

Encümen-i Daniş toplantılarıyla ilgili ilk açıklamayı eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Gazeteci Fikret Bila'ya yaptı. Encümen-i Daniş'in 1850"den beri var olan bir gelenek olduğunu öne süren Karadayı, toplantılara üst düzey görevlerde bulunmuş insanların katıldığını ve ülke meselelerini konuştuklarını aktardı.

Karadayı, 15 günde bir yapılan toplantıda konuşulanları Encümen-i Daniş'in halen başkanlığını yürüten Sefa Reisoğlu'nun kaleme aldığını ve daha sonra bunları Cumhurbaşkanı ve Başbakanlara gönderdiklerini söyledi. Karadayı, Ahmet Necdet Sezer'in bunları çok faydalı bulduğunu dile getirdi.

Gül"e gönderilmedi

Genelkurmay eski Başkanı Org. Kıvrıkoğlu ise toplantı raporunu Başbakan Erdoğan'a göndermediklerini ancak başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdiklerini söyledi. Kıvrıkoğlu'nun 'Gül'e gönderdik" ifadesine Encümen-i Daniş üyesi eski Büyükelçi İlter Türkmen yalanladı. Türkmen, Başbakanlara Cumhurbaşkanlarına gönderilen toplantı raporunu Gül'e hiç göndermediklerini söyledi.

BÜYÜKANIT"I TOPLANTILARA ÇAĞIRMADILAR

Finansmanı üyelerin yaptığını ve destek almadıklarını kaydeden emekli Büyükçeli İlter Türkmen, oluşuma 3 eski Genelkurmay başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, İsmail Hakkı Karadayı ve Necdet Üruğ'un üye olduğunu söyledi. Türkmen, Ergenekon sanığı eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un da Encümen-i Daniş toplantılarının birkaçına katıldığını söyledi. Bu arada 2008'de emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Encümen-i Daniş'e çağrılmadığı öğrenildi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*