Encümen-i Daniş'te ilginç tesadüf!

Encümen-i Daniş'te ilginç tesadüf!.13865
  • Giriş : 16.05.2009 / 06:00:00
  • Güncelleme : 15.05.2009 / 23:37:07

APO "Akil Adam" olarak bir Encümen-i Daniş üyesini gösterirken, ilginç tesadüf!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Encümen-i Daniş oluşumu Moda Deniz Kulübü'nde dün toplandı. Toplantıya emekli orgeneraller Hüseyin Kıvrıkoğlu ve İsmail Hakkı Karadayı, eski İçişleri Bakanı İlter Türkmen ve diğer Encümen-i Daniş üyeleri katıldı.

Toplantıda ana gündem maddesinin terör örgütü PKK olduğu ayrıca Ermenistan sorunu ile Azerbaycan'la ilişkilerin ele alandığı öğrenildi.

Hatırlanacağı üzeri Abdullah Öcalan, akil adam olarak İlter Türkmen'in ismini ortaya atmıştı. Hasan Cemal'le yaptığı röportajda Murat Karayılan da aynı isim üzerinde durmuştu. DTP'li kurmaylar da İlter Türkmen ismini dillendiriyor.

İlter Türkmen, Encümen-i Daniş'in en önemli üyelerinden biri. Ve tam da "Akil Adam" olarak gündeme getirilmişken Encümen-i Daniş'te PKK'nın ana gündem maddesi haline getirilmesi önemli bir tesadüf.

KONUYLA İLGİLİ ÖNCEKİ GÜN BUGÜN GAZETESİ'NDE ÇIKAN YAZI

Öcalan'ın 'akil adamları' ve Türkmen merakı

Hasan Cemal'in, PKK lideri Murat Karayılan ile yaptığı söyleşinin yankıları sürüyor. Konunun politik ya da askeri boyutları bir başka tartışma konusu ama 'Akil Adamlar' olayına geniş bir paragraf açmak lazım.

Murat Karayılan "Çözüm için adres İmralı'dır. Orası olmazsa Kandil'dir. Hiçbiri değilse DTP'dir. Veya aralarında İlter Türkmen gibi isimlerin olacağı Akil Adamlar Topluluğudur" diyerek ilginç bir gönderme yapmıştı.

Karayılan bu açıklamasıyla DTP için 'örgütün emrinde etkisiz-iradesiz bir yapıdır' demiş oldu. Bu açıdan DTP'yi muhatap almayan çevreleri de haklı çıkarmış oldu.

Fakat konumuz İlter Türkmen. Örgütün haber ajansı ANF (Fırat Haber Ajansı) kayıtlarına göre Öcalan daha önce defalarca İlter Türkmen'i adres göstermiş.

Mesela avukatlarıyla 26 Aralık 2007 tarihli görüşmesinde 'Akil Adamlar Komisyonu adıyla bir grup kurulabileceğini, başına da İlter Türkmen'in getirilebileceğini, bu komisyonun Mart 2008'e kadar taraflarla görüşerek silahların susması için ortam hazırlayabileceği' ni söylemiş.

Bu görüşmeden iki gün sonra ANF'de yer alan notlar ise şöyle devam ediyor; "Neden İlter Türkmen'i örnek gösteriyorum? Çünkü Türkmen bu devlete hizmet etmiş birisidir. Devleti de, bizi de iyi tanıyor. Taraflar arasında görüşmeler yapabilirler " Tabi Öcalan'ın 'bizi de çok iyi tanıyor' ifadesiyle ne kastettiğini bilmiyoruz.

Öcalan'ın bu açıklamalarından hemen sonra DTP eşbaşkanı Ahmet Türk ise 8 Ocak 2008 tarihli Meclis grup konuşmasında Öcalan'ın görüşlerini sıralayarak 'Akil Adamlar Komisyonu' kurulmasını talep etti.

Öcalan'ın 'İlter Türkmen merakı' 11 Ocak 2008 tarihli görüşmesinde, 18 Mart 2009 tarihli görüşmesinde ve 15 Nisan 2009 tarihli görüşmesinde de devam ediyor. Her üç görüşmede de Öcalan, "İlter Türkmen gibi aydınların devreye girmesi gerektiğini" söylüyor. Tabi bu 'talimatlar' DTP grubunda 'talep' olarak yer aldı.

İnsan sormadan edemiyor; on yıldır cezaevinde olan ve dünya ile tek irtibatı avukatları olan terörist başının Türkmen ısrarı neden ? Avukatlarına söylediği 'devleti de bizi de çok iyi tanıyor' ne demek?

Malum İlter Türkmen ismi geçtiğimiz aylarda, özellikle de Ergenekon Soruşturması sırasında Tuncer Kılıç'ın gözaltına alındığı dönemde gündeme gelmişti. Savcılar Kılıç'a Encümen-i Daniş'i sormuş ve akabinde hararetli tartışmalar başlamıştı.

Akil Adamlar Topluluğu olarak lanse edilen Encümen-i Daniş ile ilgili ortaya dökülen ses kayıtları da kafaların iyice karışmasına neden olmuştu. İlginç 'tesadüfler'de bu tartışma da gündeme geldi.

Mesela 28 Şubat Kararları ile Encümen-i Daniş'in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yolladığı  tavsiye mektubunun birebir aynı olması gibi. Grup üyelerinin demeçlerinden anlaşıldığı kadarıyla İlter Türkmen aynı zamanda bu grubunda 'Akil Adamı'. 

Aralarında emekli generallerin de bulunduğu Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi( BİLGESAM)'ın da kurucu üyesi.  Bu merkez devletin zirvesine raporlar sunuyor.

İlter Türkmen aslında yarım yüzyıldır gündemde olan bir isim. 12 Eylül 1980'deki darbe hükümetinin de Dışişleri Bakanı'ydı.

Babası Albay Behçet Türkmen ise eski adıyla MAH olan MİT'in başkanlarındandı. Özellikle 6-7 Eylül 1955 olayları -ki sonradan tertip olduğu ortaya çıkmıştı -döneminde istihbaratın başındaydı. MAH'ın bu olaylardaki rolü 'Bay Pipo'da geniş şekilde işleniyordu. Yine PKK'nın tarihinde 12 Eylül darbesinin kırılma noktası olduğu, diğer örgütler çökertilirken PKK'nın bu süreci en az zararla geçirdiğini de not etmek lazım.

Son olarak; Öcalan'ın 23 Temmuz 2008 tarihli görüşme notlarında ETÖ sanığı Atilla Uğur'un Genelkurmay eski başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu adına kendisiyle görüştüğü bilgisi var. Kıvrıkoğlu da, Türkmen gibi Encümen-i Daniş üyesi.

Bütün bunlar ne ifade eder? Kimseyi bir şeyle itham etmek gibi bir amacımız yok. Ama açık kaynaklardan derleme yapınca da ortaya böyle bir resim çıkıyor.

ADEM YAVUZ ARSLAN/ BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*