Encümen-i Daniş'ten Cindoruk itirafı

Encümen-i Daniş'ten Cindoruk itirafı.10627
  • Giriş : 29.05.2009 / 00:35:00
  • Güncelleme : 28.05.2009 / 23:52:06

Ergenekon soruşturması çerçevesinde sık sık gündeme gelen Encümen-i Daniş, yeniden sahnede.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gizemli topluluk, bu kez siyasi sürece yaptığı müdahalelerle tartışılıyor. Kamuoyuna Hüsamettin Cindoruk'un Demokrat Parti (DP) genel başkanlığına bu kurulun getirdiği kanaati hakim. Zaman'a konuşan Encümen-i Daniş Başkanı Necmettin Karaduman, bu iddiayı doğruladı.

Karaduman, bu girişimleri Encümen-i Daniş olarak değil, bir grup eski parlamenterle yürüttüklerini söyledi. Türk Parlamenterler Birliği'nin sosyal tesisi olarak kullanılan Filizli Köşk'te aylarca toplantılar düzenlediklerini, merkez sağda yeni parti için düğmeye bastıklarını, ancak DP'deki gelişmeler üzerine bundan vazgeçip kongreye Cindoruk'la girdiklerini açıkladı. Karaduman'ın verdiği bilgilere göre, kurulacak partinin genel başkanı Prof. Süheyl Batum olacaktı. Fakat DP kongresine Batum'la değil Cindoruk'la gidildi. Karaduman, bunun sebebini, Cindoruk'un 'tecrübeli ve sembol bir isim' olmasına bağlıyor. Karaduman, Cindoruk'un bir süre sonra yerini Batum'a bırakacağına işaret ediyor. Toplantılara kimlerin katıldığını açıklamasa da yerel seçimlerden 5 ay önce düzenli olarak bu konuyu konuştuklarını belirtiyor. Merkez sağda boşluk bulunduğu tezi üzerinden yapılan toplantılar, yeni parti kurma fikri üzerinde gelişmiş. Görüşmelere Cindoruk'un da katıldığını bildiren Karaduman, sağda toparlanmayı teşvik edecek projeler geliştirdiklerini aktarıyor. Ancak DP Genel Başkan Süleyman Soylu'nun bırakma kararı üzerine fikir değişikliğine gidilmiş. Yeni parti fikri rafa kaldırılarak DP liderliğinin ele geçirilmesi kararı alınmış. Karaduman, Cindoruk'a, "Bu işe sen öncülük et." teklifini götürmüş. Cindoruk, hemen kabul etmiş.

Bundan sonraki süreçte, DP-Anavatan birleşmesinin sağlanacağını kaydeden Karaduman, bu yönde alınmış kararların olduğunu gizlemiyor. Plana göre, Cindoruk yerini başka bir isme bırakacak. O isim büyük ihtimalle Prof. Batum olacak. Toplantıların başından beri hep Batum üzerinde durduklarını dile getiren Karaduman, "Biz Süheyl Bey'i beğeniyoruz. Tahmin ediyoruz o istikamette gelişmeler olacaktır." diyor.

Süheyl Batum: Hakkımda alınan karardan memnunum

Encümen-i Daniş Başkanı Karaduman, Filizli Köşk'te yaptıkları toplantı sonucunda Prof. Dr. Süheyl Batum'u lider adayı olarak belirlediklerini açıkladı. Bundan sonraki süreçte, DP-Anavatan birleşmesi sağlanacak. Ardından Hüsamettin Cindoruk koltuğunu Batum'a bırakacak. Batum, söz konusu plan konusunda, "Benimle ilgili bu tür kararlar alınmış olmasından haberdar değilim ama çok memnun oldum." ifadesini kullandı. Merkezin mutlaka birleşmesi gerektiğinin altını çizen Batum, şöyle konuştu: "Sayın Cindoruk bu girişimi başlatmıştır. Ben siyaset yapmak ister miyim, bilmiyorum. Fakat ben içinde yer almasam da bu birleşme mutlaka gerçekleşecektir."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*