Endeks, seçimden önce 55 bin puanı görür mü?

Endeks, seçimden önce 55 bin puanı görür mü?.9684
  • Giriş : 15.07.2007 / 10:52:00

Okuyucularımız gayet iyi hatırlayacaklardır. Uluslararası piyasalarda sert düşüşlerin yaşandığı haziran ayı başında, birçok analistin tahmin edemediği 55 bin puanın seçimler öncesinde görülebileceğini yazmıştım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SELİM IŞIKLAR yazıyor...

Bu tahminleri yaptığımız tarihte endeks 43 bin 500-45 bin puan aralığında hareket ediyordu.

Üstelik Kuzey Irak'a askerî operasyon gündemdeydi; açıkçası ortam oldukça gergindi. Hatta yabancı yatırımcıların ne zaman alıma geçeceğini 10 Haziran'daki 'Borsa'daki düşüş marttaki gibi geçici, yükseliş sürecek' başlıklı yazımızda dile getirmiştim. Bu yazıda haziran sonlarına doğru piyasalarımızın bir yol ayrımına gireceğini, yabancı yatırımcıların pozisyonlarında alıma ağırlık verebileceklerinin altını çizmiştim. 1 Temmuz'da ise 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi endeksin üç haftada yüzde 17 artış kaydettiğini ve seçimlerden sonra yüzde 40 daha arttığını; banka, holding ve enerji sektörü ağırlıklı bir alım dalgasının başlamak üzere olduğunu belirtmiştim.

Analizimizin hemen ardından 2 Temmuz Pazartesi tarihinden itibaren gerçekten ciddi bir alım dalgası başladı, endeks o hafta 50 bin ardından geçen hafta 53 bin puanı görerek beni yanıltmadı. Şimdi ise seçimlere bir haftalık süre kaldı. Bu hafta, "Piyasalardaki bu olumlu hava devam eder mi? Endeks 55 bin puanı görür mü? Seçimlere nasıl bir pozisyonla girelim?" sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Borsa, temmuz ayı başından bu yana yatırımcısına ortalama yüzde 10,6 kazandırdı. seçim öncesinde hâlâ yüzde 5 kazandırma potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Olumlu havanın seçimlere kadar sürmesi, yine dış piyasalardaki gelişmelere bağlı. ABD'de salı günü açıklanacak üretici fiyatları endeksi (Üfe) ve çarşamba günü açıklanacak çekirdek Tüfe rakamları dış borsaları etkileyeceği için İMKB'deki yükseliş büyük ölçüde buna bağlı olacak. Ancak yine de geçen hafta olduğu gibi sert iniş-çıkışlar yaşanabilir. Yabancıların net alımları sürüyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, seçimler öncesinde beklentileri satın alan yabancı yatırımcıların bir süredir aldıkları hisselerde ne zaman satışa geçecekleri. Sanıyorum yatırımcıların büyük çoğunluğu bu soruya cevap bulmaya çalışıyor. Yabancılar seçimlerden önce bir satış yapsalar da, siyasi tablonun netleşmesi ve beklentiler doğrultusundaki tek parti iktidarının yeniden oluşması durumunda 23 Temmuz'dan itibaren yeniden alıma geçeceklerdir. Bu açıdan dış piyasalarda çok önemli bir kırılma olmazsa seçimlere alım yaparak girilecektir. 1999 ve 2002 genel seçimleri sonrasında Borsa'nın yüksek primler yaptığını biliyoruz. Belki 2002 genel seçimleri gibi yüzde 40 bir yükseliş olmaz; ama endeks 60 bin puanı rahatlıkla görebilir. Seçimlerden kısa bir süre sonra ise Japonya'da faiz artışı tehlikesi mevcut. Bu durumda ağustosun ilk haftasında kâr satışları hızlanır ve sert düşüşler yaşanabilir. Kısa bir sürede ciddi kârlar sağlandığı takdirde satış yapılmalı ve beklemeye geçilmelidir. Hatırlatmakta fayda var; Türkiye'nin kredi notu her an artırılabilir. Seçimlerden sonra en önemli beklentilerden biri de bu olacak. Bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Japonya Merkez Bankası'nın ağustosta vereceği faiz kararı muhtemelen bir düşüş dalgası oluşturacaktır. Bu dalganın hemen ardından Türkiye'nin 2007 yılı içinde veya 2008 yılının ilk aylarında kesinlikle kredi notunun artacağını düşünüyorum. Yabancı yatırımcılar da Borsa'daki paylarını bu nedenle artırıyorlar. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili sis bulutlarının dağılmasının hemen ardından piyasaların gerçekten çok daha canlı ve hareketli bir seyir izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Diğer yandan makro ekonomik veriler de piyasalardaki olumlu havayı destekliyor. 2007 yılının ilk çeyreğinde Türkiye yüzde 6,7 büyüdü, enflasyon haziran ayından itibaren ciddi bir düşüş kaydetti, cari açık hedeflenen rakamların altında kalacak, faiz dışı fazla ise beklentilerin üstünde. Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları rekor seviyelere ulaşmasına rağmen cari açık azalıyor. Turizm gelirleri açısından 2007 yılı çok iyi olacak gibi görünüyor. Bu faktörler olmasa yabancı yatırımcılar ne özelleştirmelere ilgi duyarlar ne de bono ve Borsa'da pozisyon alırlardı. Siyasi kırılganlık olmasaydı risk primi bu kadar yüksek olmaz, belki de faizler mayıs ayı sonrası yüzde 15-16 seviyelerine doğru çekilebilirdi. Türkiye'nin kredi notu da bugünlerde artırılabilirdi.Euro, 1,4 doları görebilir
Euro/dolar paritesi geçen hafta tarihî zirvelere tırmandı. Yıl içinde 1,3680 seviyesine kadar yükseldikten sonra 1,33 dolara gerileyen parite, geçen hafta ani bir şekilde değer kazanarak 1,38 dolar seviyesini gördü. Bir ay önce paritenin 1,4'ü görebileceğini yazmıştım. Dolardaki değer kaybının sebebi ise faiz. ABD Merkez Bankası FED, faizleri ne azaltabiliyor ne de artırabiliyor, Başkan Bernanke de mevcut durumdan memnun gözüküyor. Avrupa Merkez Bankası ise faizleri yıl sonuna kadar yüzde 4'ten 4,50'ye çıkarma sinyalleri veriyor. Ayrıca petrol ihraç eden İran gibi bazı ülkeler doları terk ediyor. Dolar kısa vadede 1,40 seviyelerini görebilir.Zayıf dolar, altına destek verdi
Altın fiyatlarının yükseliş eğilimine gireceğine geçen haftaki analizimde değinmiştim. Geçen hafta petrol fiyatlarının rekor düzeye ulaşması ve dolardaki değer kaybı, uluslararası piyasalarda altın fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu. Yüz günlük ortalama fiyatı 664 dolar olan altının önümüzdeki hafta 671 dolarda bulunan kuvvetli direnç bölgesini aşması, salı ve çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verilerine bağlı. Eğer enflasyon verileri beklenenin üzerinde gelirse dolar değer kazanabilir, beklentilerin altında gelirse veya düşük çıkarsa altın fiyatları yükselişine hızla devam edebilir.


1-13 Temmuz arasında en çok alınan 10 hisse
Maliyet (YTL)
İş Bankası C 6,85
Yapı Kredi Bankası 3,24
Halkbank 8,85
Koç Holding 5,86
Hürriyet Gazetecilik 3,90
Ereğli Demir Çelik 9,06
Akbank 8,31
Anadolu Sigorta 2,15
Alarko Holding 3,49
Kardemir D 1,04


GEÇEN HAFTANIN [EN] LERİ
Değer kazananlar (%)
01 - Mensa Mensucat. 115,00
02 - Burçelik Vana 32,70
03 - Merko Gıda 23,44
04 - Euro MKYO 22,86
05 - Menderes Tekstil 21,82
06 - Okan Tekstil 17,65
07 - Boyasan Tekstil 16,67
08 - Ünye Çimento 14,29
09 - Uzel Makina 14,17
10 - Batısöke Çim. 13,29

Değer kaybedenler (%)
01 - Garanti Fact. -6,67
02 - A. Yunus Çeşme -5,93
03 - Burçelik -5,75
04 - Mert Gıda -5,26
05 - Çelebi H. S. -5,26
06 - Viking Kağıt -5,10
07 - BİM Mağazalar -5,00
08 - Klimasan -5,00
09 - S. Pamuklu -4,41
10 - Reysaş Lojistik -4,40

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious