Endişeye gerek yok!

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Endişeye gerek yok. Hedeflerimizden hiç sapmayacağız, spekülasyonlara kulak tıkayacağız ve yolumuza devam edeceğiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan, İstanbul Sanayi Odası'nın Grand Cevahir Otel'de düzenlediği "İstanbul Sanayi Forumu Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı"na katıldı. Burada 15 meslek komitesi temsilcisinin sorunlarını dinleyen Erdoğan bir de konuşma yaptı. Ekonomideki sorunların çözümünde sorumluluğun sadece hükümete ait olmadığını, iş dünyasına da görevler düştüğünü söyleyen Erdoğan, sorunların altından el ele kalkılacağını dile getirdi. Son zamanlarda ekonomide meydana gelen dalgalanmalardan dolayı kimsenin endişeye kapılmaması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Hedeflerimizden hiç sapmayacağız, spekülasyonlara kulak tıkayacağız ve yolumuza devam edeceğiz. Panikleme, bu tür durumlarda bana göre en önemli aleyhte bir pozisyondur. Bu tür pozisyonlara girmenin hiçbir anlamı yok. Aklı selimle oturup konuşup çözüm yollarını arayacağız.'' dedi.

Küresel ekonomideki dalgalanmaların Türkiye'yi de etkilediğini söyleyen Erdoğan şunları söyledi: ''Ancak Türkiye birçok şeyleri aşmış vaziyette. Geçmişte önemli krizlere sebep olan bu tür dalgalanmalar, bugün Türkiye ekonomisinin istikrarını sarsamıyor. Türkiye, birçok şeyleri aşmış vaziyette. Önemli olan bu tür dalgalanmalar karşısında ekonomimizin dengesini koruyacak sağlamlığa kavuşmasıdır ki bu konuda da Türkiye epeyce mesafe almıştır. Geçmişte önemli krizlere sebep olan bu tür dalgalanmalar, bugün Türkiye ekonomisinin istikrarını sarsamıyor. Son yaşananlar da göstermiştir, artık ekonomimizin kırılganlığı oldukça azalmış, dayanıklılığı ise tam aksine artmıştır. Son 3,5 yılda elde ettiğimiz ekonomik kazanımların en büyüğü belki de bu özgüven ve dayanıklılıktır. Türkiye, öngörülen hedefler doğrultusunda artık yoluna devam ediyor. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın.''

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük ise, ekonomide elde edilen kazanımların kaybedilmemesi gereğine dikkat çekerken, bazı uyarılarda bulundu. Küçük, ''Elde edilen bu kazanımlara ve bu kazanımların korunmasına çok önem veriyor, adeta üzerine titriyoruz. Mayıs ayı ortalarından itibaren kurlar başta olmak üzere, para piyasalarında önemli sayılabilecek bir hareketlenmeyi yaşıyoruz. Bu hareketlenmede esas olarak, dış etkenler belirleyici olmuş ve Türkiye ile benzer kategoride yer alan tüm ülkeler etkilenmiştir. Ama, en fazla değer kaybının YTL'de ortaya çıktığı gözden kaçmamalıdır. Neden en çok bizim ekonomimizin etkilendiğini, nerede, neyin eksik olduğunu mutlaka sorgulamak zorundayız. Zira, yaşananları sadece dış etkilere bağlamak bizi çözüme götürmeyecektir. Böyle bir yaklaşım, eksiklerimizi görmek ve düzeltmek fırsatını kaçırmamıza yol açacaktır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious