Endonezya felaketi bekliyor

Endonezya felaketi bekliyor .9248
  • Giriş : 15.09.2007 / 16:27:00

Endonezya'da son günlerde art arda meydana gelen şiddetli depremlere karşın, bölgedeki sismik hareketlerin önde gelen uzmanları, ''en büyük deprem henüz olmadı'' görüşünü savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2004'teki depremde bölgede 200 binden fazla kişi ölmüştü. ABD'deki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden Kerry Sieh, ''Ardışık depremlerin, en büyük depreme yol açması ciddi bir olasılık'' dedi. Sieh, ''bu büyük depremin 30 saniye içerisinde mi, 30 yıl içerisinde mi olacağını hiç kimse bilemez. Ancak sezgilerim bana, geç kalmayacağını söylüyor'' dedi. Bölgede hafta içinde meydana gelen 8,4 büyüklüğündeki depremi, 7,8 ve 7,1 büyüklüğündeki depremler de dahil çok sayıda artçı şok izledi.
BBC Turkish - Endonezya'nın, sismik hareketlerin yoğun olduğu batı kısmının uzmanı olan Sieh, 2004'te 230 bin kişinin öldüğü tsunamiye yol açan büyük depremin devam edeceğini öngören bir kaç uzmandan biri.

Jeologlar, bölgedeki devasa depremlerin tümünün, Menawai adasının bulunduğu kıta parçasının kıyısında meydana geldiğine dikkat çekiyorlar.

1833'de burada meydana gelen çok şiddetli bir depremin, fay hattına daha fazla gerilim yüklediği savunuluyor.
Sieh, bu durumu, ''bir köpek tarafından kışkırtılmış bir atın tepkisine'' benzetiyor ve ortaya çıkacak depremin hayal bile edilemeyeceğini öne sürüyor.

Endonezya sık sık depremlerle sarsılan bir ülke.
Ülke, tektonik levhaların hareket halinde olduğu Büyük Okyanus'ta "Ateş halkası" olarak bilinen bölgede bulunuyor.

2004 yılının sonlarında yine Endonezya'da meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami sonunda en az 130 bin kişi hayatını kaybetmişti.
Aynı deprem ve tsunaminin etkili olduğu Sri Lanka, Hindistan ve Tayland'daki kayıplarla birlikte ölü sayısı 200 bini bulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious