Endonezya Meclis Başkanı TBMM'de

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, kendisinin davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Endonezyo Halk Danışma Meclisi Başkanı Nur Hidayet Wahid ile Meclis'te ortak bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanlık Divanı Salonu'nda gerçekleşen görüşmede bir açıklama yapan Bülent Arınç, Türkiye ile Endonezya arasındaki ilişkilerin dostane ilişkiler olduğunu, hükümetler arası ilişkilerde bir sorun bulunmadığını söyledi.

TBMM'den Başkanvekili Nevzat Pakdil başkanlığında bir heyetin geçtiğimiz yıl Endonezya'yı ziyaret ettiğini, Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Zeynel Marif'in de Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Arınç, Endonezya Parlamentosu'nun 2 kamaradan oluştuğunu, TBMM olarak her 2 kamarayla da iyi ilişkiler içinde olduklarını bildirdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bundan 2 yıl önce Endonezya'nın deprem ve tsunami felaketi yaşadığını, bu felakette önemli can ve mal kayıplarının yaşandığını ifade ederek, felaketten sonra bölgeye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin yardımlarını Endonezya halkına ulaştırdığını, bu yardımların halen devam ettiğini kaydetti.

Endonezyo Halk Danışma Meclisi Başkanı Nur Hidayet Wahid, Türkiye ile Endonezya arasındaki ilişkilerin Osmanlı döneminden bu yana son derece iyi olduğunu kaydetti.

2 yıl önce Endonezya'da yaşanan tsunami felaketinden sonra Türkiye'nin kendilerine yardım elini uzattığını ve önemli yardımlarda bulunduğunu vurgulayan Nur Hidayet Wahid, bu yardımların Türkiye ve Endonezya halklarını arasındaki dostluğu arttırdığını kaydetti. Wahid, TBMM Başkanı Arınç'ı, tsunami felaketinin yıldönümü olan 26 Aralık'ta Endonezya'da yapılacak anma törenlerine davet etti.

Türkiye ile Endonezya'nın, halkları Müslüman olan ve demokrasi ile idare edilen iki ülke olduğunu dile getiren Wahid, iki ülkenin Müslümanlık ile demokrasinin bir arada olabileceğini tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti.

Yapılan açıklamanın ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Endonezya heyeti, fese benzeyen siyah başlıklarıyla dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious