Endonezya ucuz atlattı

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Endonezya bu sefer felaketi ucuz atlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Endonezya'nın Cava adasında meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami korkulu anların yaşanmasına neden olurken, adanın sahil şeridini vuran 2 metrelik dalgalarda 5 kişinin ölümüne yol açtı. Yerel saatle 15:24 (TSİ 10:24)'te meydana gelen depremin Cava adasının 620 kilometre güneyindeki Hint Okyanusu'nun deniz tabanında oluştuğunu belirtildi. Görgü tanıkları, iki dakikadan fazla süren depremde başkent Cakarta'da büyük binaların sallandığını söyledi. Endonezya devlet meteoroloji ve jeofizik ajansı, depremin büyüklüğünü ilk olarak 5.5, daha sonra 6.8 olarak düzeltti.
Depremden sonra Cava adası ve Avustralya'nın Christmas adaları için tsunami uyarısı yapıldı. 2004'deki tsunamiden etkilenen Maldiv adaları ile Hindistan da depremden sonra uyarı yaptı. Depremin başkent Cakarta'da 30 saniye süreyle hissedildiği belirtildi. Halk burada da sallanan dev binaların içinde büyük korku yaşadı. Yerel yayın yapan Metro TV de görgü tanıklarına dayanarak adadaki halkın depremin ardından tsunamiden korunmak için dağlara kadar koştuğunu bildirdi. Yerel radyo istasyonu El Şinta'ya açıklama yapan bir kişi, iki metre yüksekliğindeki dev dalgaların, Cava'nın batısındaki Pangandaran sahilinde otelleri yıktığını ve tekneleri sahile attığını söyledi. Radyo ayrıca sahil şeridindeki bütün evlerin yıkıldığı, insanların civardaki bir tepeye kaçtıklarını duyurdu. Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Batı Cava'da 5 kişinin öldüğünü açıklarken, ABD Jeolojik Araştırma Dairesi de 7.2 büyüklüğündeki depremden sonra Cava'nın güney sahilinde Richter ölçeğine göre 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldiğini bildirdi.

ENDONEZYA'DAKİ DEPREMLER

17 bin adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya sık sık depremlerle sarsılmasından dolayı "Ateşin Pasifik Halkası'' olarak adlandırılıyor. Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında 26 Aralık 2004'te 9 büyüklüğündeki bir deprem oluşmuş, ardından gelen tsunami 10 ülkede 300 binden fazla insanın ölümüne neden olmuştu. Felakette sadece Endonezya'da 170 bin kişi ölmüştü. Mayıs ayında Java adasının Yogyakarta kentini vuran 6. 2 büyüklüğündeki deprem, 6 bine yakın kişinin ölümüne neden olmuştu. 2005 mart ayında Sumatra açıklarındaki Nias adasında 8. 7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve bu depremde de bin 300 kişi hayatını kaybetmişti. Sumatra Adası'nda 2000 yılının haziran ayında ise yine 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve bu depremde 120 kişi öldü. Biak Adası'nda Şubat 1996'da meydana gelen 8.2 büyüklüğündeki depremde de 100 kişi öldü. Diğer bir büyük deprem ise Aralık 1992'de Flores Adası'nda meydana gelmiş ve adayı vuran 7.8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunamide 2 bin kişi can vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious